Aukce energií pro domácnosti nejsou bez rizik. Víte, co podepisujete? | E15.cz

Aukce energií pro domácnosti nejsou bez rizik. Víte, co podepisujete?

elektřina, ilustrační foto
elektřina, ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V jedné z posledních aukcí na dodávky energií domácnostem, které zprostředkovávají radnice, vyhrála v Praze 12 společnost One Energy. Kromě toho, že má licenci na obchod s elektřinou a plynem, se o ní nedá zjistit nic. Blízko má ale k firmě SVT Energie, která má po necelých sedmi stovkách odběratelů plynu a elektřiny.

„To je jeden z příkladů, jak mohou být elektronické aukce pro odběratele rizikové,“ říká Vladimír Štěpán, jednatel poradenské společnosti ENA, jež pro Energetický regulační úřad (ERÚ) zpracovává analýzu aukcí pro maloodběratele.

Na výsledek aukce v Praze 12 chce ENA upozornit ERÚ. „Společnost One Energy tvrdí, že je nástupnickou organizací obchodníka s energiemi, který na trhu už působil. Naši právníci pročetli jejich obchodní podmínky a nic závadného v nich nenašli. Firma B2B Centrum, která pro nás aukci zařizovala, teď dokončuje analýzu výsledků aukce,“ tvrdí Hana Jandová, radní v Praze 12. Dodává ale, že reference firmy ještě jednou prověří. „Naše společnost splňuje všechny legislativní podmínky pro obchod s elektřinou a plynem. Je držitelem licence jak pro obchod s elektřinou, tak pro obchod s plynem. Je registrovaným účastníkem trhu v systému OTE, má nakoupené dostatečné množství elektřiny a zemního plynu pro rok 2014, ale i 2015, a disponuje zázemím pro vyřizování zákaznických požadavků,“ uvedl dodatečně Martin Los, předseda představenstva One Energy.

Domácnosti může podle Štěpána v aukcích hrozit několik rizik. Dopředu se zavážou, že podepíší smlouvu s vítězem aukce, aniž znají jeho obchodní podmínky. Nemají ani garanci, že se do soutěže nepřihlásí pochybný obchodník. Problematické je také počítání dosažených úspor. Dosažené ceny v aukci se srovnávají s účty za energie za loňský rok. Díky klesajícím cenám energií na burzách je logické, že obchodníci vždy nabídnou nižší cenu. Odběratel musí smlouvu podepsat vždy, když se v aukci jeho účet sníží. I když je to jen o procento.

Největší pořadatel elektronických aukcí eCentre tvrdí, že účastníky aukcí pro domácnosti prověřuje a tím domácnosti chrání. „Do aukční síně mají přístup renomovaní dodavatelé s dlouhou praxí na trhu. Požadujeme, aby garantovali, že smlouva bude trvat dva roky bez možnosti automatického prodlužování. Dodavatel nesmí měnit cenu silové elektřiny ani paušální platby za odběrné místo. Nesmí si nárokovat ani sankční poplatky za překročení nebo neodebrání dohodnutého množství energie,“ vysvětluje Alice Mazurková, tisková mluvčí eCentre. Ve městech, kde firma aukce organizovala, si zatím domácnosti na problémy nestěžovaly.

Nová forma „podomního“ prodeje
Elektronické aukce energií pro domácnosti letos zažívají boom. Zapojilo se do nich už téměř 20 tisíc domácností. Jenže pro obchodníky s energiemi to zlatý důl není. Často vyhrávají s cenami a maržemi, které nepokryjí náklady. Vydělávat mohou jen na paušálním měsíčním poplatku za odběrné místo. „Nebo aukce funguje jako nástroj pro získání klientského kmene, který pak firma zkusí prodat většímu obchodníkovi,“ míní Michal Eisner z poradenské společnosti ENA. Akvizice menších hráčů totiž budou nejspíš jednou z mála příležitostí, jak zvyšovat podíl na trhu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah