Australané nemohou pokročit v přípravě těžby lithia na Cínovci, nezískali klíčový souhlas ministerstva | E15.cz

Australané nemohou pokročit v přípravě těžby lithia na Cínovci, nezískali klíčový souhlas ministerstva

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ministerstvo životního prostředí neodsouhlasilo australské firmě European Metals Holdings (EMH), která dlouhodobě plánuje těžit lithium u Cínovce v Krušných horách, stanovení dobývacího prostoru. Ve čtvrtek to na návštěvě Jihočeského kraje řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Získání souhlasu MŽP ke stanovení dobývacího prostoru je jednou z prvních fází zahajování těžby. 

MŽP podle Brabce prodloužilo EMH jednu licenci, ale souhlas ke stanovení dobývacího prostoru lithia, používaného pro výrobu autobaterií, nedalo. "O té druhé žádosti, která hovořila o tom, že žadatel chce žádost na stanovení průzkumného území nebo dobývacího prostoru ještě na tzv. Cínovec 4, rozhodlo záporně s tím, že si ještě (úředníci MŽP) vyžádali další doplňující informace," řekl ministr. 

Český rozhlas uvedl, že rozhodnutí ještě není pravomocné a firma se proti němu chce odvolat. Podle mluvčího MŽP Ondřeje Charváta nesplnila společnost Geomet, dceřiná firma EMH vlastnící licenci na těžbu lithia u Cínovce, požadavky na udělení povolení. Brabec řekl, že přesně nezná důvody neudělení souhlasu.

"Ale tam je zásadní jeden argument, a to je to, že stále ještě nebyly předloženy další postupy, jak s tím ložiskem dál," uvedl. Stát chce vědět, jaký bude způsob těžby, jak se vytěžený materiál bude zpracovávat a jaký bude harmonogram prací, což podle ministra stále není jasné. 

Stanovením dobývacího prostoru by firmě vzniklo oprávnění k těžbě na vymezeném území. Ale samotné řízení o stanovení prostoru může začít právě až po souhlasu MŽP. 

Ministr průmyslu Havlíček na úterním briefingu oznámil, že energetická skupina ČEZ, kterou ze sedmdesáti procent vlastní stát, prozkoumá možnosti těžby lithia u Cínovce. EMH proto ČEZ poskytne půjčku dva miliony eur (51,2 milionu korun).

ČEZ se pak do konce roku rozhodne, jestli do EMH kapitálově vstoupí, nebo si nechá půjčku vrátit. Lithium bylo jedním z hlavním témat sněmovních voleb v roce 2017 a vyvolalo spory v tehdejší vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah