Automobilka GM v Austrálii proinvestuje miliardu dolarů | E15.cz

Automobilka GM v Austrálii proinvestuje miliardu dolarů

Řada vozů Chevrolet Sail, nejprodávanějšího modelu koncernu General Motors an čínském trhu.
Řada vozů Chevrolet Sail, nejprodávanějšího modelu koncernu General Motors an čínském trhu.
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americká automobilka General Motors bude investovat do své australské dceřiné firmy Holden v příštích deseti letech miliardu dolarů (18,8 miliardy korun). Setrvání GM v zemi podpoří finančně australská vláda, oznámila to australská premiérka Julia Gillardová.

Federální vláda poskytne automobilce GM 215 milionů australských dolarů (4,1 miliardy korun) a dalších 60 milionů dolarů zajistí vlády států Viktorie a Jižní Austrálie. GM za to slíbila investovat do svých továren v Melbourne a Adelaide a udržet je nejméně do roku 2022. Holden použije vládní subvence k vývoji a výrobě dvou nových vozů pro světový trh.

GM podle Gillardové zvažovala uzavření svých provozů v Austrálii, což by stálo 12 tisíc pracovních míst. „Není to dar. Je to strategická investice, která podpoří naši ekonomiku,“ řekla Gillardová. Automobilka minulý měsíc zrušila v Adelaide 140 míst. Australští průmysloví výrobci ztrácejí kvůli silnému kurzu domácí měny exportní trhy a výrazně se to projevuje zejména na automobilkách. Kromě GM má v zemi výrobní pobočky americký Ford a japonská Toyota, ta ale v lednu oznámila zrušení 350 míst.

Podle posledních vládních statistik se v Austrálii vyrobilo v roce 2010 necelých 250.000 osobních automobilů, ještě v roce 2004 to bylo více než 400 tisíc. V roce 2008 uzavřela své australské závody japonská Mitsubishi Motors. Odvětví nyní zaměstnává asi 55 tisíc lidí a zajišťuje nepřímo práci dalším 200 tisícům lidem u dodavatelských firem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.