Babiš na Slovensku za půl miliardy zmodernizuje výrobnu močoviny | E15.cz

Babiš na Slovensku za půl miliardy zmodernizuje výrobnu močoviny

Babiš na Slovensku za půl miliardy zmodernizuje výrobnu močoviny
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: E15 Anna Vacková

ČTK

Slovenská chemička Duslo Šaľa podnikatele Andreje Babiše dostane 500 milionů korun na modernizaci. Cílem je zvýšit produkci močoviny. Napsal to server ihned.cz s odvoláním na zdroj chemické divize Babišova holdingu Agrofert. Celková částka na modernizaci podniku se podle něj pohybuje kolem dvaceti milionů eur (přes 518 milionů korun).

„Rozšiřujeme (výrobu), protože umíme prodat větší množství močoviny, než kolik jsme schopni vyrobit,“ řekl serveru šéf chemické divize Agrofertu Petr Cingr. Od podzimu příštího roku má chemička denně vyrábět 900 tun močoviny, nyní je to 600 tun. „Tunu prodáváme zhruba mezi devíti a deseti tisíci korun,“ uvedl Cingr. Jen za močovinu, která se na zisku Dusla podílí asi patnácti procenty, mohou denní tržby dosáhnout devíti milionů korun.

Investice do močoviny se podle Cingra skládá z více kontraktů. Jeden z nich, za zhruba 15 milionů eur (388,7 milionu korun), podepsal Agrofert se společností Chemoprojekt. Hodnota se skládá z vypracování projektu, dodávek a montáže včetně rozjezdu a garanční zkoušky, řekl serveru šéf Chemoprojektu Tomáš Plachý.

Produkce močoviny - Babišův klíčový byznys

Pro Babiše je močovina klíčovou komoditou, která mu přináší většinu jeho bohatství. Produkuje ji i Babišova chemička SKW Stickstoffwerke Piesteritz GmbH, která je největším výrobcem močoviny a amoniaku v Německu. Z továrny pochází přes čtyřicet procent zisku celého Agrofertu, jen loni mu vydělala 3,2 miliardy korun po zdanění, píše server.

Podle zpráv z letošního května skupina Agrofert Holding plánuje v příštích letech investovat až 25 miliard korun v chemickém průmyslu. Kromě rozšíření výroby v Duslu Šaľa firma chystá rovněž investici za deset miliard korun do zvýšení výroby syntetických hnojiv v SKW Piesteritz. Za dalších 2,5 miliardy korun rozšíří výrobu umělých hnojiv v lovosické Lovochemii, v Lovosicích také doplní závod na výrobu bionafty o produkci jedlých rostlinných olejů.

Konsolidovaný zisk skupiny Agrofert loni meziročně klesl o 30 procent na šest miliard korun. Konsolidované tržby skupiny 209 firem naopak vzrostly na 132,5 miliardy korun z předloňských 117,6 miliardy korun.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!