Babišuv Hartenberg investuje do leteckých opraven. Koupil polovinu Avia Prime | E15.cz

Babišuv Hartenberg investuje do leteckých opraven. Koupil polovinu Avia Prime

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Fond Hartenberg koupil poloviční podíl v leteckých opravnách Avia Prime. Uvedl to dnes server IHNED.cz. Podle zdroje HN fond zaplatil půl až tři čtvrtě miliardy korun. Hartenberg spadá pod firmu SynBiol, jejíž akcie předseda hnutí ANO Andrej Babiš letos kvůli zákonu o střetu zájmů vložil spolu s akciemi holdingu Agrofert do svých svěřenských fondů.

Avia Prime zastřešuje dvě opravárenské firmy - polskou Linetech a slovinskou Adria Airways Tehnika. Celkem zaměstnává zhruba 700 lidí. Poskytuje servis pro letouny zhruba 70 převážně evropských leteckých společností, mezi něž patří například Lufthansa, British Airways, EasyJet, nebo i česká společnost Travel Service.

"Je to zajímavá firma, každý rok roste dvouciferně," řekl serveru Janov. Podle něj chystá Avia Prime expanzi, třeba stavbu nových hangárů i případný nákup další firem z oboru.

Fond soukromého kapitálu Hartenberg založil Babiš spolu s bývalým investičním ředitelem Penty Janovem. Fond investoval v poslední době mimo jiné do zdravotnického byznysu nákupem klinik asistované reprodukce, vlastní také třeba většinový podíl v Poliklinice Modřany. Fond investoval rovněž do biotechnologií či potravinářství.

Letos v únoru vložil tehdejší vicepremiér a ministr financí Babiš akcie svých firem Agrofert a SynBiol, pod niž spadá i Hartenberg, kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah