Beneš: ČEZ by mohl propustit šest procent lidí | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Beneš: ČEZ by mohl propustit šest procent lidí

Beneš: ČEZ by mohl propustit šest procent lidí
Daniel Beneš
• 
ZDROJ: Anna Vackova, E15

ČTK

Kolem 1500 zaměstnanců energetické firmy ČEZ zřejmě v rámci restrukturalizace odejde, prohlásil generální ředitel společnosti Daniel Beneš pro Hospodářské noviny (HN). Nyní skupina zaměstnává zhruba 26 tisíc lidí. ČEZ vedle společnosti Slovenské elektrárne uvažuje podle Beneše také o případné akvizici polské firmy Energa.

Při přípravě restrukturalizace se ukázalo, že by firma na stálých nákladech potřebovala ušetřit zhruba šest miliard korun ročně, uvedl Beneš. „Chvíli trvá, než tyto úspory naběhnou, a proto letos ušetříme jen okolo dvou miliard. Je to ale v každém segmentu jiné, v divizích výroby se šetří hůř, bezpečnost a spolehlivost elektrárny omezovat nemůžete. V souhrnu budou úspory avizovaných 16 až 27 procent, nejvíc na centrále,“ dodal.

O propuštění šesti procent zaměstnanců do konce roku Severočeské doly informovaly minulý týden. Odejít bude muset 350 lidí. „V celé skupině to bude podobný podíl, nicméně zatím nemohu říkat žádná čísla, nechci vypouštět poplašné zprávy,“ řekl HN Beneš.

ČEZ plánuje akvizice

ČEZ nedávno oznámil zájem o převzetí dvoutřetinového podílu v největším slovenském výrobci elektřiny Slovenské elektrárne. Chtěl také vstoupit do skupiny Pražská plynárenská, Praha ale o prodeji obchodní části firmy zatím nerozhodla. „Určitě, polská Energa. Pokud by nám prodali majoritu, byla by její hodnota velikostí podobná Slovenským elektrárnám,“ řekl Beneš na otázku, o jakých akvizicích ČEZ uvažuje.

ČEZ úsporný plán spustil kvůli poklesu cen elektřiny způsobeném podle Beneše „nezvládnutým projektem“ evropské energetické politiky. V Evropě se hovoří o liberálním energetickém trhu, zároveň si ale každá země tvoří vlastní podmínky a dotační programy, poukázal generální ředitel ČEZ. Trhy se tak nepropojují, ale naopak rozpadají. Ceny elektřiny jsou sice nízké, kvůli regulačním poplatkům ale platí lidé více než dřív, dodal.

Ceny elektřiny padají

ČEZ v roce 2008 a 2009 elektřinu prodával podle Beneše až za 90 eur (asi 2500 korun) za megawatthodinu, nyní je to 35 eur. Náklady na výrobu přitom neklesly. „Pokles ceny elektřiny o jedno euro pro nás znamená ročně snížení provozního zisku zhruba o 1,5 miliardu korun. A za rok vám může cena klesnout až o deset eur,“ upozornil. Nynější přebytek zdrojů na trhu ale prý nevydrží. Ceny začnou po roce 2016 postupně stoupat, růst se zrychlí po roce 2020, odhadl.

Firma by se podle Beneše měla změnit tak, aby namísto jen prodeje elektřiny nabízela řešení na klíč. „Když budete chtít být za pár let energeticky soběstačný, budeme tou firmou, která vám dodá solární panely, baterie, půjčí vám na ně, poskytne pojištění i údržbu. Prodej produktů již nestačí,“ řekl HN.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!