BMW klesl čtvrtletní zisk, kvůli Číně a konkurenci čeká zpomalení | E15.cz

BMW klesl čtvrtletní zisk, kvůli Číně a konkurenci čeká zpomalení

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největšímu světovému výrobci luxusních aut BWM klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o jedno procento na 1,749 miliardy eur (47,3 miliardy korun). Automobilka měla vyšší náklady na uvedení nových modelů na trh. V hospodaření se podle jejího oznámení odrazila i skladba prodeje aut. V ní vzrostl počet kompaktních vozů, u nichž obvykle bývají nižší ziskové marže.

Provozní zisk za tři měsíce do konce června klesl kvůli zpomalujícímu prodeji v Číně o tři procenta na 2,52 miliardy eur. Tržby ale o více než pětinu vzrostly a dostaly se na 23,9 miliardy eur. Kromě rekordního prodeje vozidel k nárůstu přispěl také pohyb směnných kurzů.

Automobilka zopakovala, že za celý letošní rok čeká rekordní prodej a zisk před zdaněním. Upozornila ale, že tempo tvorby zisku zpomaluje. Velikost nárůstu budou podle ní v daném období pravděpodobně brzdit tvrdý konkurenční boj na automobilových trzích, rostoucí personální náklady nebo „nadcházející úkoly související s normalizací čínského trhu“.

V květnu automobilce poprvé po deseti letech klesl v Číně prodej vozů BMW a Mini. Propad činil 4,2 procenta, následován poklesem o 0,1 procenta v červnu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah