Bohemia Sekt dosáhl rekordního zisku, poprvé překonal 200milionovou hranici | E15.cz

Bohemia Sekt dosáhl rekordního zisku, poprvé překonal 200milionovou hranici

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

Dušan Kütner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Iv době, kdy řada lidí výrazně šetří, může největší tuzemský producent vín, Bohemia Sekt ze Starého Plzence, vsadit na své osvědčené značky. V loňském roce tak prodej šumivých i tichých vín Bohemia Sektu vzrostl a čistý zisk skupiny posílil o 12 procent na 213,6 milionu korun. Je to zároveň poprvé, co se konsolidovaný zisk skupiny přehoupl přes dvousetmilionovou hranici.

Konsolidované tržby bez započtení spotřební daně se pak skupině loni zvýšily o sedm procent na 1,31 miliardy korun. „Na výsledky měl vliv především meziroční nárůst prodejů jak v kategorii sektů a šumivých nápojů o procento, tak v kategorii tichých vín o dvě procenta,“ řekl deníku E15 generální ředitel a jednatel firmy Ondřej Beránek.

Růst měl navíc pozitivní strukturu, neboť se týkal značkových výrobků, tedy těch s vyšší přidanou hodnotou. Prodej šumivých a perlivých vín a šumivých nápojů loni stoupl na 87 tisíc hektolitrů, prodej tichých vín pak na 71 tisíc hektolitrů. Pokles naopak nastal u lihovin, a to o šest procent a přesáhl osmnáct tisíc hektolitrů.

Celkově tak skupina prodala mírně přes 177 tisíc hektolitrů, tedy o necelé procento více než loni. Přepočteno na lahve se jednalo o 24 milionů kusů.

Vlastních vinic přibývá
Bohemia Sekt vlastní zhruba 400 hektarů vlastních vinic. Jejich rozlohu ale hodlá v následujících letech výrazně zvýšit. Důvodem je mimo jiné snaha vyhnout se důsledkům neúrody a kolísání cen hroznů. Letos tak již skupina vysadila 16,5 hektarů nových vinic, příští rok plánuje vysadit dalších až 57 hektarů.

„Pro letošní rok počítáme s nárůstem tržeb i zisku v jednotkách procent oproti minulému roku. Hlavní vliv na tyto hospodářské ukazatele bude mít především nálada spotřebitelů a jejich nákupní preference,“ podotkl Beránek k výhledům pro letošní rok.

Do skupiny v loňském roce patřily kromě mateřské stejnojmenné společnosti také vinařství Chateau Bzenec, Víno Mikulov a Habánské sklepy a výrobce lihovin společnost Pražská vodka & Destiláty.

Výsledky skupiny Bohemia Sekt v letech 2001 až 2013 Autor: Vyrocni zpravy

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.