Boj mezi Evropou a Čínou o fotovoltaiku pokračuje, nově jde o sklo | E15.cz

Boj mezi Evropou a Čínou o fotovoltaiku pokračuje, nově jde o sklo

Fotovoltaika, Čína
Fotovoltaika, Čína
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská komise zahájila vyšetřování čínských výrobců skla pro solární panely. Důvodem je stížnost obchodní skupiny EU ProSun Glass, podle které dostávají čínské firmy nelegální subvence. Prodávají tak prý sklo v Evropské unii pod výrobními náklady, a poškozují tím místní výrobce.

Solárnímu odvětví dominují německé firmy, jako je například SolarWorld. Podniky si ale stěžují, že nejsou schopné obstát v konkurenci, protože Čína produkuje větší množství komponent, než kolik činí celosvětová poptávka. Společnost EU ProSun Glass tvrdí, že mají čínské firmy na výrobu skla kapacitu 400 milionů metrů čtverečních, což je dvojnásobek celosvětové poptávky.

Trh se sklem pro solární panely je relativně malý, ve srovnání s celkovým dovozem čínského zboží do EU. Jeho hodnota je necelých 200 milionů eur (asi 5,2 miliardy korun). EU v roce 2011 dovezla z Číny zboží za celkem 293 miliardy eur (asi 7,5 bilionu korun), a Čína se tak stala hlavním obchodním partnerem regionu. Vyšetřování by podle Bruselu mohlo trvat až 13 měsíců. V případě potřeby však může komise uvalit clo na dovážené zboží již do devíti měsíců od zahájení vyšetřování, připomíná agentura Reuters.

Evropská komise vyšetřuje i větší obchodní případ, a to podezření z dumpingu a dotací až 21 miliard eur ročně u solárních panelů a dalších komponent, které Čína vyváží do zemí EU. Komise dnes uvedla, že nejnovější případ je samostatným vyšetřováním a nemá na druhý případ vazbu.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.