Boj s Islámským státem se chýlí ke konci. Sýrie chce, aby se jednotky USA stáhly ze syrského území | E15.cz

Boj s Islámským státem se chýlí ke konci. Sýrie chce, aby se jednotky USA stáhly ze syrského území

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Syrské ministerstvo zahraničí vyzvalo USA, aby stáhly svou armádu ze syrského území, když je boj proti Islámskému státu (IS) nyní u konce. USA velí mezinárodní koalici, která proti IS v Sýrii bojuje. Americký ministr obrany James Mattis prohlásil, že USA neodejdou, dokud diplomatická jednání o Sýrii, jež koordinuje OSN, nepřinesou nějaký výsledek.

Američtí vojáci a poradci pomáhají kurdsko-arabské koalici, která vytlačuje IS na sever a východ Sýrie. Kurdové si navíc přejí, aby Američané v Sýrii zůstali a pomohli zabránit střetu Kurdů s provládními jednotkami.

Američtí přestavitelé tvrdí, že jsou v kontaktu s Rusy, aby se předešlo střetu obou armád. Rusko bojuje na straně syrské vlády. Ruské ministerstvo obrany dnes obvinilo USA, že boj s terorismem předstírají a Islámskému státu pomáhají.

Nové kolo diplomatických jednání o Sýrii pod patronací OSN se plánuje na 28. listopad a Mattis v pondělí řekl, že mezinárodní protiteroristická koalice ze Sýrie neodejde, dokud tyto rozhovory nepřinesou nějaký pokrok.

"Spojovat přítomnost Američanů v Sýrii s těmito rozhovory je pouze záminka, která má přítomnost Američanů ospravedlnit. Toto spojování je nepřijatelné, protože USA ani jiná země nemohou žádné řešení vynutit vojensky. Jejich přítomnost naopak krizi prodlužuje a komplikuje. Sýrie požaduje okamžité a bezpodmínečné stažení Američanů," sdělil dnes zástupce syrského ministerstva zahraničí citovaný agenturou AFP.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah