Koronavirus srazil v Česku výrobu aut o třetinu | E15.cz

Boj s koronavirem srazil v Česku výrobu aut o třetinu

ČTK, vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Výroba osobních aut v Česku v letošním prvním pololetí meziročně klesla o 32,6 procenta na 503 615 vozidel. Oznámilo to Sdružení automobilového průmyslu.

V samotném červnu produkce automobilek klesla o 17 procent na 103 934 vozů. Pokles produkce podle prezidenta sdružení Bohdana Wojnara odpovídá vývoji poptávky po nových vozidlech v Evropské unii.

Ta v červnu zaznamenala meziroční pokles o 22,3 procenta, zaregistrováno bylo o čtvrt milionu osobních vozů méně než ve stejném období loňského roku. "I když jde ve srovnání s předchozími měsíci o zpomalení poklesu, tak téměř čtvrtinový meziroční propad poptávky znamená stále obrovskou ztrátu pro celý výrobní řetězec," podotkl Wojnar.

Škoda Auto vyrobila 337 580 vozů, což je meziroční pokles o 28,2 procenta. Nošovickému Huyndai poklesla produkce o dvě pětiny na 96 390 automobilů a firma TPCA vyrobila 69 645 malých automobilů, tedy o 40,3 procenta méně než v prvním pololetí loňského roku.

Výroba autobusů v prvním pololetí klesla o 11,9 procenta na 2231 vozidel, po obnovení produkce se nicméně naplno projevila specifická zakázková výroba v segmentu. Vysokomýtské Iveco vyrobilo v červnu o 37 autobusů více než v červnu 2019 a za pololetí brány závodu opustilo 1999 autobusů. SOR Libchavy navýšil v červnu výrobu o 73,3 procenta na 52 vozů a za celé první pololetí firma vyrobila 223 kusů autobusů. Celkově červnová produkce autobusů vzrostla o 13 procent na 516 autobusů.

Autor: ČTK, vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.