Britové nemají zájem o Aston Martin, automobilka musí krotit investice | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Britové nemají zájem o Aston Martin, automobilka musí krotit investice

ČTK

Akcie britské automobilky Aston Martin dnes dopoledne odepsaly zhruba 23 procent hodnoty, což byla reakce na oznámení, že firma kvůli poklesu prodeje zhoršila výhled a z investičních plánů škrtla zhruba 40 milionů liber (1,1 miliardy korun). Akcie se tak ocitly 58 procent pod cenou primární veřejné nabídky (IPO) z loňského října, uvedla agentura Reuters.

Stejně jako ostatní evropské automobilky i britský výrobce luxusních vozů se potýká se zhoršením spotřebitelské nálady a s obavami z případného propadu poptávky a výroby v souvislosti s odchodem Británie z Evropské unie.

Provozní zisková marže letos bude zřejmě jenom na osmi procentech, zatímco dříve firma předpovídala 13 procent. Výroba by se měla pohybovat mezi 6200 a 6500 vozy, předchozí výhled zněl na 7100 až 7300. Aston Martin v dnešním oznámení zdůvodnil zhoršení výhledu špatným odbytem v Británii, který ve druhém čtvrtletí klesl o 22 procent, a v Evropě, Africe a na Blízkém východě, kde klesl o 28 procent. Za pololetí pokles činil 17 procent, respektive 19 procent.

Nissan se připravuje na nejhorší výsledky za dekádu, propustí deset tisíc lidí

Šéf společnosti Andy Palmer řekl, že výsledky byly "nepříznivě ovlivněny makroekonomickou nejistotou a trvalým oslabováním britského a evropských trhů".

Ve Spojených státech se firmě ale daří, v prvním pololetí se s růstem odbytu o 54 procent tato země stala pro Aston Martin největším jednotlivým trhem.

Aston Martin vyrábí auta pouze v Británii. Společnost byla založena před 106 lety a proslavil ji mimo jiné fiktivní tajný agent James Bond. Firmu vlastní konsorcium investičních společností z Kuvajtu a italského podniku InvestIndustrial. Skoro pětiprocentní podíl má automobilka Daimler výměnou za napojení na technologie pro připojená a autonomní auta.

Pololetní výsledky hospodaření společnost oznámí příští týden.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!