Budvar může v Británii používat název Budweiser | E15.cz

Budvar může v Británii používat název Budweiser

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: budweiser-budvar.cz

ČTK, sal

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Budějovický Budvar dnes uspěl u Soudního dvoru EU ve sporu o používání názvu Budweiser. Konkurenční Anheuser-Busch, s nímž Budvar vede po světě kvůli známkám četné pře, chtěl českému pivovaru zakázat používání značky Budweiser v Británii. Podle tribunálu k tomu ale není důvod.

Známku Budweiser v Británii mohou používat obě firmy. Jako první o ni požádal Anheuser-Bush, Budvar tak učinil později. Soudy pak rozhodly, že si ji mohou ponechat obě.

Konkurent české firmy se obrátil na britský soud s tím, že chce, aby Budvar známku používat v Británii nemohl. Britský tribunál následně požádal evropskou justici o radu.

„Podle našeho názoru nemá britský soud jinou možnost, než zamítnout žalobu našeho konkurenta. Tak zůstane naše ochranná známka „Budweiser“ definitivně zapsána v britském registru ochranných známek,“ sdělila Helena Lejtnarová, právnička Budějovického Budvaru. „Přestože rozhodnutí nebude mít přímý vliv na naše spory v dalších zemích, je velice významné. Do budoucna totiž může být precedentem při rozhodování soudů v podobných případech v celé Evropské unii,“ dodala.

Soud EU sídlící v Lucembursku dnes uvedl, že britští spotřebitelé jasně vnímají rozdíly mezi pivy obou firem a že není důvod, proč známku Budweiser české společnosti v Británii zakázat.

„Soudní dvůr tak konstatoval, že za okolností projednávané věci souběžné poctivé a dlouhodobé užívání obou dotyčných totožných ochranných známek nezasahuje nebo není schopné zasáhnout do základní funkce starší ochranné známky společnosti Anheuser-Busch. Není tudíž namístě prohlásit neplatnost pozdější ochranné známky 'Budweiser', zapsané ve Spojeném království ve prospěch společnosti Budvar,“ uvedl tribunál v prohlášení k rozsudku.

Spojené království je po Německu druhým nejdůležitějším exportním teritoriem pro ležák Budweiser Budvar. Do Británie směřuje asi 13 procent celkového exportu pivovaru – kolem 80 tisíc hektolitrů ročně. Vzhledem k vysokému objemu exportu funguje v Británii i dceřiná společnost, kterou ze sta procent vlastní Budějovický Budvar.

Autor: ČTK, sal

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah