Burza v Kladně loni znovu prodala rekordní objem energií | E15.cz

Burza v Kladně loni znovu prodala rekordní objem energií

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na Českomoravské komoditní burze v Kladně se loni opět prodal rekordní objem zemního plynu a elektřiny, dohromady 6,117 milionu megawatthodin za 4,986 miliardy korun. Meziročně stoupl objem obchodů zhruba o třetinu. Ceny elektřiny i plynu na burze meziročně klesly.

V celkovém objemu prodaných energií měl navrch plyn s podílem 60 procent, ale ve finančním vyjádření byl poměr vyrovnaný. Za rok 2014 se prodalo 3,546 milionu megawatthodin plynu za 2,431 miliardy korun a 2,571 milionu megawatthodin elektřiny za 2,555 miliardy korun. Na jeden kontrakt u elektřiny průměrně připadlo 579 megawatthodin v hodnotě 576 tisíc korun a u plynu 1076 megawatthodin za 738 tisíc korun.

Kladenská burza otevřela trh s elektřinou v roce 2009 a trh se zemním plynem následující rok. Objemy obchodů s energiemi od té doby podle Soukupa vytrvale stoupají. Loni navíc růst zrychlil, v roce 2013 totiž sice také objem obchodů meziročně vzrostl, ale jen zhruba o pětinu.

Zájem nad očekávání

„Bilance loňského roku skončila nad očekáváním. Konzervativní odhady se pohybovaly mezi pěti a 5,5 milionu megawatthodin. Výsledek nad šest milionů svědčí o akceleraci zájmu firem i veřejného sektoru o tento veřejný trh,“ míní předseda burzovní komory Pavel Štorkán. Přibylo rovněž registrovaných účastníků obchodování s energiemi na burze v Kladně, oproti roku 2013 o 22 procent na 5181.

Cena silové elektřiny v hladině nízkého napětí se na kladenské burze loni meziročně snížila o 1,8 procenta na 989 Kč/MWh a v hladině vysokého napětí o 0,3 procenta na 981 Kč/MWh. Zemní plyn zlevnil u maloodběru o 7,3 procenta na 684 Kč/MWh, u velkoodběru o 6,2 procenta na 668 Kč/MWh. „Cenový vývoj obchodovaných energií odrážel v loňském roce vývoj na velkoobchodních trzích i vývoj kurzu koruny vůči euru,“ uvedl mluvčí burzy Martin Soukup.

Za celou dobu obchodování s energiemi v Kladně, tedy za zhruba pět let, bylo uzavřeno přibližně 22.500 kontraktů na dodávky téměř 17,5 milionu megawatthodin elektřiny a plynu v hodnotě zhruba 15 miliard korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.