Čeká nás zatěžkávací zkouška, ale už máme plán, tvrdí nový šéf VW | E15.cz

Čeká nás zatěžkávací zkouška, ale už máme plán, tvrdí nový šéf VW

Volkswagen
Volkswagen
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německý automobilový koncern Volkswagen připravil "komplexní plán", který má zajistit, aby jeho naftové automobily splňovaly emisní normy. Uvedl to nový koncernový šéf Matthias Müller na setkání s vysokými manažery podniku. Koncern tak reaguje na skandál kolem falšování emisních testů.

Volkswagen minulý týden přiznal, že do zhruba 11 milionů naftových aut v celém světě instaloval software umožňující manipulovat s emisními testy. Müller však podle agentury DPA upozornil, že software byl aktivován pouze v části těchto vozů. „Proto počítáme s tím, že počet skutečně postižených automobilů bude nakonec nižší,“ dodal.

Koncern bude podle Müllera majitele vozů se softwarem umožňujícím manipulace v příštích dnech informovat o potřebné úpravě jejich automobilů. Müller minulý týden v čele Volkswagenu vystřídal Martina Winterkorna, který kvůli skandálu s falšováním emisí odstoupil z funkce.

Největší zatěžkávací zkouška

Nový šéf Volkswagenu na setkání s manažery uvedl, že koncern nyní stojí před „největší zatěžkávací zkouškou“ ve své historii. Součástí koncernu Volkswagen je rovněž česká Škoda Auto. Ta v pondělí oznámila, že manipulace s emisemi naftových motorů zahrnují zhruba 1,2 milionu vozů s její značkou.

Skandál vypukl v pátek 18. září, kdy americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) obvinila Volkswagen, že u vozů s naftovými motory používal software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty toxických oxidů dusíku. Koncernu za tyto podvody v USA hrozí pokuta až 18 miliard dolarů (435 miliard korun). Skandál navíc začaly minulý týden vyšetřovat i některé evropské země a na firmu byla podána řada hromadných žalob.

Evropská komise nabádá státy k vyšetřování

Šéf vlajkové značky VW Herbert Diess by měl dnes o skandálu kolem falšování emisních testů jednat s eurokomisařkou pro vnitřní trh a průmysl Elžbietou Bieńkowskou. Evropská komise minulý týden apelovala na všechny členské státy Evropské unie, aby zahájily vlastní vyšetřování případu a aby dohlédly na přísné dodržování emisních limitů.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah