Skandál s emisemi: Němci začali vyšetřovat exšéfa Volkswagenu | E15.cz

Skandál s emisemi: Němci začali vyšetřovat exšéfa Volkswagenu

bývalý šéf Volkswagenu Martin Winterkorn
bývalý šéf Volkswagenu Martin Winterkorn
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vyšetřování bývalého generálního ředitele Volkswagenu Martina Winterkorna zahájili němečtí prokurátoři. Vyšetřování se zaměří na podezření z podvodu při prodeji vozů, které falšovaly údaje o emisích. Oznámil to úřad prokurátora. Poradenská firma Hermes EOS, která zastupuje část akcionářů, má pochybnosti o novém vedení VW

Winterkorn minulý týden po téměř devíti letech ve funkci rezignoval po odhalení, že největší evropská automobilka montovala do vozů s naftovým motorem speciální software, který umožňoval falšovat údaje o emisích. Winterkorn však tvrdí, že o manipulacích výsledků nic nevěděl.

Vyšetřování má podle prokuratury především objasnit, kdo byl za manipulace zodpovědný a co bylo jejich cílem. Prokuratura již obdržela řadu trestních oznámení, včetně jednoho přímo od Volkswagenu, který však nejmenoval žádné podezřelé, napsaly agentury AP a Reuters.

Mluvčí prokuratury Julia Meyerová uvedla, že zatím nelze odhadnout, jak dlouho bude vyšetřování trvat. „Je to velmi rozsáhlý případ a taková vyšetřování trvají řadu měsíců, někdy i roky,“ řekla.

Skandál vypukl před více než týdnem, kdy americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) Volkswagen obvinila, že u vozů s naftovými motory používal software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty toxických oxidů dusíku. Volkswagenu za tyto podvody v USA hrozí pokuta až 18 miliard dolarů (438 miliard Kč).

Aféru již začaly vyšetřovat i některé evropské země a na firmu byla podána řada hromadných žalob. Volkswagen přiznal, že software umožňující manipulovat s měřením emisí instaloval v celém světě do zhruba 11 milionů aut.

Pochybnosti o novém vedení VW
Poradenská společnost Hermes EOS má vážné pochybnosti o tom, zda hlavní akcionáři Volkswagenu pochopili potřebu zásadní reformy automobilky, když do čela firmy zvolili člověka přímo z firmy. Svůj názor chce poradenský podnik vyjádřit i na listopadové valné hromadě.
Po odhalení skandálu s měřením emisí rezignoval generální ředitel Martin Winterkorn. Na jeho místo správní rada v pátek jmenovala Matthiase Müllera, který do té doby řídil divizi Porsche. Předsedou správní rady byl pak podle předpokladu zvolen finanční ředitel koncernu Hans Dieter Pötsch. Někteří investoři však mají dojem, že to bylo příliš rychlé rozhodnutí.
Hermes EOS uvedl, že sice bylo dobré, že Winterkorn odešel, za znepokojivé ale označují, že novým nejvyšším představitelem se stal člověk zevnitř firmy. „Volba dozorčí rady vyvolává skutečné pohybnosti o tom, zda hlavní akcionáři rozpoznali potřebu zásadní reformy a skutečného nového začátku,“ uvedl v prohlášení ředitel Hermes EOS Hans-Christoph Hirt. Tyto obavy zdůrazňuje skutečnost, že Müller i Pötsch byli členy vedení podniku, a tím pádem i spoluzodpovědni za řízení Volkswagenu.
Hermes EOS se rozhodl zúčastnit mimořádné valné hromady akcionářů Volkswagenu 9. listopadu a vysvětlit na ní své obavy ohledně řízení společnosti. Chce také navrhnout změny ve vedení i ve firemní kultuře. Hermes EOS se angažuje ve firmách jménem vlastníků, jako jsou třeba penzijní fondy. Má přes 40 klientů s majetkem asi 116 miliard dolarů.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah