ČEPS vzrostl zisk, nápory energie z Německa jej stály miliony korun | E15.cz

ČEPS vzrostl zisk, nápory energie z Německa jej stály miliony korun

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Theodore Scott, Flickr.com (CC BY 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Společnosti ČEPS, která v Česku provozuje energetickou přenosovou soustavu, vzrostl v prvním čtvrtletí meziročně zisk před zdaněním o 9,6 procenta na 709,3 milionu korun. Uvedla to mluvčí společnosti Barbora Peterová. Důvodem růstu je podle společnosti především úspora nákladů. Firma dodala, že musela opět čelit nárazovým náporům energie z Německa.

Náklady ČEPS na mimořádná opatření spojená s nápory dosáhly desítek milionů korun. „Bez nich (opatření) by v Česku mohlo dojít i k ohrožení dodávek elektřiny,“ upozornila Peterová. Opatření kvůli nadvýrobě elektrické energie v severním Německu se týkala čtyř lednových a šesti únorových dnů.

Ve větším rozsahu čelil ČEPS nárazovým náporům elektřiny z Německa již na přelomu roku. Jeho distributoři tehdy museli přijmout mimořádná opatření za více než 60 milionů korun. Firma proto realizuje projekty, které by měly nápory omezit. Mezi největší investice patří stavba transformátoru v Hradci u Kadaně za 2,5 miliardy korun. Peterová již dříve řekla, že stavební práce na něm byly zahájeny na začátku dubna a do provozu by měl být uveden na konci roku 2016.

ČEPS působí v Česku jako výhradní provozovatel přenosové soustavy na základě licence od Energetického regulačního úřadu. Udržuje, obnovuje a rozvíjí 41 rozvoden a trasy vedení o celkové délce zhruba 3,5 tisíce kilometrů. Ke konci loňského roku měla 506 zaměstnanců. Na začátku dubna ČEPS oznámil, že za celý loňský rok mu klesl čistý zisk o 40 procent na 1,08 miliardy korun. Firma tehdy uvedla, že na výsledky mělo vliv zejména snížení cenových tarifů a pokles objemu spotřeby elektrické energie.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah