Cerva chce prodat sklárny Crystalite Bohemia ve Světlé nad Sázavou | e15.cz

Cerva chce prodat sklárny Crystalite Bohemia ve Světlé nad Sázavou

Lubor Cerva
Lubor Cerva
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0
Podnikatel Lubor Cerva oznámil záměr prodat hlavní výrobní závod skláren Crystalite Bohemia ve Světlé nad Sázavou, jejichž je jediným vlastníkem. Ve Světlé pracuje přes 800 lidí. Konkrétního zájemce zatím nemá, prodej je v samotném počátku, uvedl podnikatel v tiskové zprávě. Stěžejní je podle něj zachovat ve světelské sklárně výrobu i po změně vlastníka. Svou druhou sklárnu v Květné si Cerva hodlá nechat. Loňský obrat obou skláren v součtu převýšil 1,2 miliardy korun.

"Po téměř deseti letech vnímám, že svoji vizi, s níž jsem provoz ve sklárně obnovoval, jsem již naplnil," uvedl Cerva k záměru prodeje. Zkrachovalý světelský závod Sklo Bohemia koupil v roce 2009. Strojní výrobu skla v něm obnovil na podzim téhož roku. Sklárny nyní fungují pod názvem Crystalite Bohemia. Jak uvedla firma, investice do modernizace sklářské výroby a navýšení její kapacity uskutečněné v uplynulých letech posunuly světelský závod mezi světovou špičku producentů nápojového a dekoračního skla.

Majitel předpokládá, že potrvá minimálně rok, než bude uzavřen prodej světelských skláren. Jejich očekávanou cenu ani to, jaké konkrétní obchodní partnery hodlá s nabídkou oslovit, nyní neupřesnil. Chystaná transakce nebude mít podle Cervy přímý ani nepřímý vliv na současné fungování výroby ani na zaměstnanost v obou sklárnách, které dohromady dávají práci více než tisíc lidí.

Prezident Asociace sklářského a keramického průmyslu ČR Petr Mazzolini předpokládá, že světelský závod může být v této době úspěšně prodán. "Myslím si, že lze najít poptávku po této nabídce a že to bude výhodné pro obě strany," řekl. Upozornil, že Crystalite není členem asociace.

Sklářský průmysl v Česku je na tom teď dobře, uvedl Mazzolini. "Nejen v tuhle chvíli, ale i v loňském roce jsme zaznamenali velmi dobré přírůstky v prodejích. Obraty se zvyšují," uvedl. Řada skláren se podle něj sice musela vyrovnávat s omezením exportu, co se týče ruského trhu, ale byly schopné najít alternativy jinde, třeba na Blízkém a Dálném východě.

Do společnosti Crystalite Bohemia, podnikatele Cervy patří sklárny ve Světlé i v Květné. Světelské sklárny se zaměřují na linkovou výrobu nápojového a dekoračního skla, zatímco sklárna v Květné na Uherskohradišťsku se věnuje ruční výrobě skla a dekoraci výrobků z obou závodů. Sklo vyváží Crystalite do více než 80 zemí světa. Sklárna v Květné, kterou si nynější majitel nechá, zahájila výrobu v roce 1794 a je jednou z nejdéle fungujících skláren v zemi.

Světelské sklárny Sklo Bohemia s 1100 zaměstnanci byly součástí zadlužené sklářské skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT). Výroba v nich skončila v září 2008 a na majetek byl později prohlášen konkurz. Světelský závod koupila firma podnikatele Cervy. Produkce postupně stoupala. Minulý rok vzrostl celé firmě Crystalite Bohemia obrat v meziročním porovnání zhruba o 190 milionů a převýšil 1,26 miliardy korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah