Češi postaví ve Vietnamu tři vodní elektrárny za 18 miliard korun | E15.cz

Češi postaví ve Vietnamu tři vodní elektrárny za 18 miliard korun

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 tomas Kubelka

ČTK

Česká exportní společnost Skex, nástupce Škodaexportu, se chystá ve Vietnamu postavit tři vodní elektrárny. S vietnamským partnerem DLGL podepsala závazné memorandum a nyní jedná o termínech a postupech výstavby. Celkový objem kontraktu by měl přesáhnout jednu miliardu dolarů (17,8 miliardy korun). Dnes to sdělil technický ředitel Skex Jan Petr.

Elektrárny budou mít celkový výkon 500 megawatt. Dvě z nich budou na jihu a jedna na severu Vietnamu. Dokončeny budou podle Petra v letech 2015 a 2016.

Zástupci DLGL (Duc Long Gia Lai Group) v těchto dnech v Praze projednávají technické, finanční a organizační části kontraktu, který by měl být podepsán ve druhém čtvrtletí 2012. Navštívili také závod výrobce vodních turbín ČKD Blansko, který by mohl na stavbě elektráren spolupracovat. Na financování projektu by měly podílet Exportní garanční a pojišťovací společnost a Česká exportní banka.

Společnost DLGL již ve Vietnamu několik vodních elektráren provozuje, působí také například v dopravě a zabývá se produkcí kaučuku.

Škodaexport patřil v 90. letech k největším exportérům průmyslových celků v Česku. Problémem firmy se však postupně stávaly vysoké dluhy a nejasnosti o výhodnosti některých zakázek. Podnik se v roce 2002 dostal na pokraj bankrotu, stát ho ovšem považoval za strategický pro tuzemský průmysl, a tak ho od tehdejších akcionářů vykoupil. Před dvěma roky byl podnik opět prodán do soukromých rukou.

V minulém týdnu Vietnam se skupinou podnikatelů navštívil ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. Několikrát zdůraznil, že české firmy by měly více naplňovat potenciál vzájemného obchodu s Vietnamem. Největší příležitosti pro české podniky podle něj leží v energetice, strojírenství a dopravě.

Čtete rádi E15.cz? Dejte nám hlas ve finále ankety českého internetu

v kategorii zpravodajství.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.