Češi s Australany prý vyvíjí thoriový reaktor za 6 miliard | E15.cz

Češi s Australany prý vyvíjí thoriový reaktor za 6 miliard

ilustrační foto (Matematicko - fyzikální fakulta UK v Praze má k dispozici školní jaderný reaktor VR-1)
ilustrační foto (Matematicko - fyzikální fakulta UK v Praze má k dispozici školní jaderný reaktor VR-1)
• 
ZDROJ: Petr Topic, Sedmicka

vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Konsorcium australských a českých firem začalo vyvíjet jaderný reaktor používající jako zdroj štěpného materiálu thorium, tedy mnohem bezpečnější a rozšířenější zdroj než všeobecně používaný uran. Informaci přinesl časopis Australian Mining. Jan Uhlíř z Ústavu jaderného výzkumu v Řeži pro E15.cz uvedl, že projekt je zatím ve fázi dokumentace a příprav. Nejdál jsou s výzkumem využití thoria v současnosti Číňané, kteří plánují experimentální reaktor spustit v roce 2015.

Podle australského časopisu, který se odvolává na mluvčího australské firmy SDH Phila Joyce, v Praze začalo australsko-české konsorcium práce na vývoji prototypu thoriového reaktoru a měly by být dokončeny v příštím roce. Jeho vývoj má stát 300 milionů dolarů (5,8 miliardy korun). České účastníky projektu list nejmenoval.

„Nastal čas na plánování a budování elektráren na thorium a my se těšíme, že vyvineme první fungující model, který bude připojen k síti,“ uvedl Joyce v Australian Mining.

Experti poukazují na to, že thoriové reaktory produkují jaderný odpad s výrazně nižším poločasem rozpadu než při využívání uranu nebo plutonia. Podle Uhlíře by u thoria odpadly problémy s nutností hledat hlubinné úložiště vyhořelého odpadu.

Samotné thorium přímo štěpitelné není, je ale možné ho různými cestami měnit na štěpitelný uran. „Kvůli jeho vlastnostem by tak nemohlo dojít k podobné havárii, jako se stala v japonské Fukušimě,“ řekl E15.cz Uhlíř. Thorium se v přírodě vyskytuje třikrát častěji než uran a k výrobě jednotky energie je ho zapotřebí mnohem méně než uranu.

Oznámení o australsko-českém projektu přišlo poté, co australský parlament uspořádal sympozium o thoriu jako perspektivním jaderném palivu. Ministr přírodních zdrojů Martin Ferguson na něm uvedl, že „Austrálie a Česká republika mají od roku 2002 dohodu o spolupráci v mírovém využití jaderné energie a transferu jaderného materiálu“ a mluvil o potenciálu trhu thoria.

Zdeněk Kříž ze sekretariátu Ústavu jaderného výzkumu v Řeži uvedl, že využití thoria může mít perspektivu a o jeho využití uvažují země, které ho mají velké zásoby – jako Austrálie nebo Indie.

„Proti vývoji tohoto typu reaktoru ale byl a je docela pochopitelný odpor výrobců současných jaderných technologií, protože se jedná o reaktory s kapalným palivem a současní výrobci tlakovodních a varných reaktorů a pevného paliva by své investice mohli zahodit,“ upozornil na možné překážky většího rozvoje využití thoria Uhlíř.

Průzkum Geoscience Australia z roku 2007 odhadl, že Austrálie má největší zásoby thoria na světě, na světových prokázaných zásobách se mohou podílet 18 procenty. Podobně velké zásoby má Indie, která oznámila plány na budování elektráren na thorium už v minulém desetiletí. Podobné plány nedávno oznámila i Čína.

Autor: vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah