Češi zvrátili jednání o emisních povolenkách, reforma přijde dříve | E15.cz

Češi zvrátili jednání o emisních povolenkách, reforma přijde dříve

Provoz uhelných elektráren se po zpřísnění obchodu s emisními povolenkami prodraží
Provoz uhelných elektráren se po zpřísnění obchodu s emisními povolenkami prodraží
• 
ZDROJ: Arnold Paul, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Změna českého postoje umožnila diplomatům Evropské unie dosáhnout předběžné dohody o datu spuštění reformy trhu s emisními povolenkami (ETS). Lotyšské předsednictví tak bude moci příští úterý začít vyjednávat s europarlamentem a Evropskou komisí o datu startu k 1. lednu 2019.

Tento termín by se europoslancům měl zamlouvat, protože také jejich výbor pro životní prostředí v únoru žádal spuštění mechanismu dříve než v Evropskou komisí původně navrženém termínu 2021. Konečná dohoda tak je podle diplomatů po dnešku zřejmě výrazně blíže, než se dosud očekávalo.

Evropská komise plánuje změnou mechanismu snížit přebytek povolenek na trhu a zvýšit tak jejich cenu. Stávající systém se totiž kvůli nízkým cenám propadá už několik let do bezvýznamnosti.

Přebytečné povolenky na vypouštění škodlivin do ovzduší by měly směřovat do takzvané „rezervy tržní stability“. Z ní mají být na trh uvolňovány pouze v případě zvýšené poptávky.

Volné povolenky jako kompenzace

Praha dosud například s Polskem rychlejší změny odmítala. Na pravděpodobnou změnu českého přístupu upozornil server Euractiv.cz. Kompenzací pro ČR podle něj mají být volné emisní povolenky, které by měly českým podnikům pomáhat s investicemi do úsporných a nízkouhlíkových opatření.

Česko trvá na tom, že reforma a vznik rezervy tržní stability se nesmí dotknout loni na podzim odsouhlaseného „fondu solidarity“, z něhož by měly jít investice v této oblasti do chudších států unie.

Země EU ale odmítají únorový návrh výboru europarlamentu, podle něhož by se výtěžek z prodeje 300 milionů povolenek měl stát základem ještě dalšího budoucího Fondu energetických inovací.

Čtete také:

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah