Česká firma chce prorazit v Nigérii se stavebními bloky, vydrží tropické podnebí | E15.cz

Česká firma chce prorazit v Nigérii se stavebními bloky, vydrží tropické podnebí

David Vagaday

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Před ostravskou firmou Flash Steel Power se otevírá slibná obchodní příležitost v Nigérii. Do této nejlidnatější africké země, v níž rychle roste poptávka po bytech, hodlá dodávat speciální stavební bloky. V první fázi plánuje vyvézt materiál za desítky milionů korun, a pokud se spolupráce s Nigerijci osvědčí, zahájí v zemi výrobu.

Na financování obchodu se má podílet Česká exportní banka, která už o vývozu prefabrikovaných bloků v Nigérii jednala s tamní státní bankou Federal Mortgage Bank of Nigeria a nyní posuzuje možnost financování první etapy.

„V případě pozitivních výsledků analýzy by v úvodní fázi ČEB zafinancovala jeden konkrétní vývozní kontrakt v celkové hodnotě pět až osm milionů dolarů do výše 60 až 70 procent,“ řekl serveru E15.cz generální ředitel ČEB Karel Bureš. Zároveň dodal, že podle toho, jak by spolupráce s nigerijskou stranou probíhala, by mohlo financování dalších vývozů pokračovat.

V Nigérii, která patří mezi největší producenty ropy na světě, mají díky poptávce po bydlení v krátké době vyrůst nové bytové jednotky za víc než 700 milionů dolarů. Výhodou českých prefabrikátů je, že se hodí do náročných klimatických podmínek v tropické zemi a navíc se z nich dají jednoduše a rychle postavit budovy různé kvality ve všech cenových úrovních.

Podívejte se na fotky z nigerijského Lagosu, jednoho z největších měst Afriky:

Zástupci firmy Flash Steel Power se k možné spolupráci s Nigérií nevyjádřili. Podle informovaných zdrojů serveru E15.cz plánuje ostravská společnost své aktivity v zemi rozvíjet ve více etapách. Nejdříve hodlá vyvážet hotové prefabrikované bloky a později má přímo v Nigérii rozjet výrobu pod dohledem českých techniků.

Produkce by probíhala pod hlavičkou nigerijské developerské firmy Bohemian Estates Nigeria, která v obchodním případu figuruje jako partner ostravského podniku a dovozce prefabrikátů. Jejím ředitelem je bývalý ministr sportu Nigérie Bala Kaoje. Podle nigerijských médií plánuje tato společnost investovat do výstavby bytů až 250 milionů dolarů, tedy kolem šesti miliard korun.

Ostravskou firmu Flash Steel založil podnikatel Jiří Zapletal v roce 1995 a postupně z ní vybudoval podnik, který loni vykázal tržby 850 milionů korun a zaměstnával 135 lidí. Dominantní činností společnosti jsou dodávky výrobků a služeb pro energetiku, přičemž většinu produktů firma exportuje zemí Evropské unie, Blízkého východu, Afriky a Jižní Ameriky.

V rámci subsaharské Afriky je Nigérie dlouhodobě po Jihoafrické republice druhým nejvýznamnějším obchodním partnerem Česka. Od propadu z roku 2009, kdy kvůli celosvětové ekonomické krizi Nigérie omezila dovozy, export do této země roste a podle údajů ministerstva zahraničí atakuje hranici 80 milionů dolarů.

Podle Afrického informačního portálu patří mezi nejúspěšnější dlouholeté vývozce do Nigérie automobilka Škoda Auto, letecká firma Aero Vodochody, novojičínský výrobce pokrývek hlavy Tonak, dodavatel žiletek Czech Blade z Jevíčka nebo Explosia a Austin Detonator, které vyrábějící průmyslové trhaviny.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah