Češka vymyslela navigační nákrčník pro nevidomé. Vyhrála s ním největší designérskou soutěž na světě | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Češka vymyslela navigační nákrčník pro nevidomé. Vyhrála s ním největší designérskou soutěž na světě

Petra Jansová

Petra Jansová

Navrhovat zdravotní pomůcku bylo jejím snem, který se jí podařilo uskutečnit ve třetí ročníku na pražském ČVUT. Za bakalářský projekt, nákrčník pro nevidomé Cles neboli Clever Seek, získala Tereza Vacková na prestižní designové soutěži Taiwan International Student Design Competition první místo. 

V současnosti nevidomí převážně používají navigační aplikaci v telefonu. Tu ale vzhledem ke svému hendikepu nemohou využít za chůze a nepřesné je i míření kamery. CleS proto přináší vylepšení.

"CleS je externí zařízení, které přes wifi a bluetooth ovládá aplikaci v telefonu. Nevidomý se přes nákrčník, respektive přes aplikaci, může dovolat asistentovi a požádat ho například o hlasový popis cesty na adresu, kde ještě nikdy nebyl. Asistent také může zapnout sklopnou kameru v nákrčníku a pozorovat, co se před nevidomým nachází a pomoci mu v problematických situacích," vysvětluje pro deník E15 Tereza Vacková.

Jsme technologická firma, tvrdí o sobě Nike díky aplikaci na měření chodidel

Kromě zmíněných bezdrátových technologií návrh Vackové disponuje kamerou s optickou stabilizací v pravém laloku nákrčníku a matricí s infra LED pro noční vidění v levém laloku. Přenos dat do asistenčního centra je umožněn mobilním připojením přes operátora, tedy sim kartu v telefonu. Nevidomý je lokalizován přes GPS lokátor, taktéž v telefonu. O příchozím hovoru a dalších aktivitách je nevidomý informován vibračními notifikacemi z motorku na temeni.

"Aby se z konceptu stal produkt, bylo by zapotřebí mezioborového týmu k zhotovení funkčních prototypů a jejich následné testování jak v laboratoři, tak na koncových uživatelích," přibližuje proces výroby Vacková.

K tomu, aby se mohl nákrčník začít sériově vyrábět, je podle ní ale ještě zapotřebí řada úprav podle norem pro zdravotnická zařízení. 

Český nápad vyrábět vodu ze vzduchu láká Araby

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!