Český nápad vyrábět vodu ze vzduchu láká Araby | e15.cz

Český nápad vyrábět vodu ze vzduchu láká Araby

Tuzemská technologie S.A.W.E.R.
Tuzemská technologie S.A.W.E.R.
• 
ZDROJ: ČVUT
Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Český projekt přeměny pouštního vzduchu na vodu začíná vzbuzovat zájem v arabském světě. Tuzemská technologie S.A.W.E.R., na jejímž vývoji se podílejí České vysoké učení technické či Botanický ústav Akademie věd, láká arabské boháče jako budoucí potenciální byznys i jako symbol společenského postavení. Testování systému probíhá paralelně v tuzemsku a ve Spojených arabských emirátech a má vyvrcholit v předvečer výstavy Expo 2020 v Dubaji.

„V současnosti se chystá instalace technologie na soukromém sídle pana Saifa Mubaraka Fadela Al Mazrouei,“ uvádí Jakub Dytrich, tajemník Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT, které se na vývoji technologie přímo podílí.

Fadelem řízený konglomerát Bin Fadel Group, sídlící v Abú Zabí, podle něho už na sklonku loňského roku projevil zájem o budoucí licenční výrobu této technologie. „Vedle emirátů registrujeme zájem i z Ománu,“ dodává Dytrich.

Potenciální zájemci se rekrutují především z řad zámožnějších soukromníků. „Jsme v takzvané fázi oťukávání se. Soukromé instalace jsou poněkud komplikované tím, že všichni žádají řešení na míru. Nikdo nechce mít to samé, co už má někdo jiný,“ říká Dytrich.

Projekt, jehož ambicí je kultivace pouště, započal už v roce 2007. Doposud byly obdobné technologie obvykle doménou armád, zásadní odlišností českého projektu je výroba vody z obnovitelných zdrojů na rozdíl od jindy používaných naftových agregátů. „Projekt, který od svého spuštění zaznamenal i díky testování v pouštních oblastech zásadní posun, je výkladní skříní českých znalostí a krásně zapadá do strategie Česka prezentovat se v zahraničí jako inovační lídr,“ říká šéf Asociace malých a středních podniků a předseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček.

Podle zástupců ČVUT lze očekávat využití technologie pro jakékoliv oblasti, kde je nedostatek povrchové vody, ale kde je možné vodu získat ze vzdušné vlhkosti, která je přítomná i v pouštních oblastech.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah