České sklářství se vzpamatovává z krize

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: glassschool.cz

V roce 2010 zaměstnávaly sklářské a bižuterní podniky sotva 18 900 lidí, což bylo historické minimum, loni už se počet zaměstnanců zvýšil zhruba o pět procent na téměř 20 tisíc lidí. Uvedl to předseda sklářských odborů Vladimír Kubinec. Ještě před krizí - v roce 2008, ale obor zaměstnával přes 31 tisíc lidí.

„Neroste jen počet zaměstnanců, zvyšují se i mzdy. Loni stouply zhruba o pět procent na 25.000 korun a překročily tak celostátní průměr,“ řekl Kubinec. Průměrná mzda v Česku přitom loni vzrostla jen o 2,2 procenta na 24.320 korun. „I pro letošní rok se nám podařilo dohodnout další růst mezd o dvě až tři procenta,“ dodal Kubinec. Očekává, že i počet zaměstnanců v oboru by se měl dál mírně zvyšovat, hlavně tradiční výrobci nápojového skla a skla pro domácnost podle něj počítají s dalším růstem výroby.

Výroba skla, bižuterie a porcelánu patří v Česku k odvětvím, která krize v minulých letech poznamenala nejvíce. Krach skupiny výrobců kolem majetkově propojených firem Bohemia Crystalex Trading a Porcela Plus a rozpad sklářského a bižuterního gigantu Jablonex připravil v letech 2008 a 2009 o práci tisíce lidí. I když se část výroby podařilo obnovit s novými vlastníky a na Jablonecku znamenal pád Jablonexu rozvoj menších bižuterních podniků, tolik lidí jako před čtyřmi lety už zřejmě toto odvětví nikdy zaměstnávat nebude.

ilustrační foto ilustrační foto | ctk

Likvidace velkých podniků se podle Kubince odrazila i v členské základně odborů. „V řadě nových podniků už nemáme zastoupení,“ přiznal předseda organizace, která zastupuje zhruba 12.000 pracovníků. Lidé podle něj rychle zapomněli, že to byly právě sklářské odbory, kdo se jich zastal, když po rozpadu skláren zůstali bez prostředků. Zapomněli, že díky odborům dostali náhrady mezd a pomoc od státu dohromady za 335 milionů korun. Právě sklářským odborům se navíc podařilo prosadit i změny v zákonech, takže by se už neměla opakovat situace, kdy lidé po zahájení insolvenčního řízení zůstanou zcela bez příjmů, uvedl Kubinec.

Sklářská společnost Crystalex CZ rozjela výrobu na dalších dvou linkách v Novém Boru. Výrobu zkušebně pustili už v pondělí, od dnešního rána jedou linky naplno. Výroba v závodě by se tak měla zdvojnásobit na 100.000 sklenic denně. Sklářská společnost Crystalex CZ rozjela výrobu na dalších dvou linkách v Novém Boru. Výrobu zkušebně pustili už v pondělí, od dnešního rána jedou linky naplno. Výroba v závodě by se tak měla zdvojnásobit na 100.000 sklenic denně.

Přestože se situace v odvětví stabilizovala a další propouštění podle Kubince nehrozí, se situací ve společnosti odbory spokojeny nejsou. Ve Starých Splavech se tak diskutovalo i o podpoře sobotní demonstrace proti vládním škrtům a úsporným opatřením, kterou do Prahy svolává Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS). „Třeba z desenské Preciosy nebo Crystalexu Nový Bor vypraví sklářské odbory v sobotu do Prahy autobusy,“ řekl Kubinec.