Česko je připraveno. Zásobníky plynu jsou téměř plné

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: CTK

Zásobníky zemního plynu jsou v Česku plné z 97 procent. Zcela zaplněné by měly být během několika příštích dní. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy Českého plynárenského svazu (ČPS). Plyn se v ČR uskladňuje v osmi podzemních zásobnících, které stačí na pokrytí minimálně třetiny běžné roční spotřeby celé republiky. Ta v Česku přesahuje osm miliard metrů krychlových.

Plné zásobníky, které v tuzemsku téměř výlučně patří firmám RWE Gas Storage a MND Gas Storage, mají podle plynařů pomoci mimo jiné v případě politických konfliktů, kdy by dodavatel plynu omezil nebo zcela zastavil dodávky. To nyní nejvíce hrozí kvůli rusko-ukrajinské krizi. Energetický regulační úřad v srpnu informoval, že chce zásoby obchodníků s plynem kontrolovat.

„V současné době máme zásobníky zemního plynu naplněny už téměř na 100 procent, o měsíc dříve než bývá obvyklé,“ řekl předseda Českého plynárenského svazu Miloslav Zaur. Podle něj jsou proto plynárenské společnosti připraveny v zimě plynule plynem zásobovat domácnosti i firmy. „Jsme dnes připraveni i na případné problémy s dodávkami zemního plynu Centrálním koridorem z Ukrajiny do Evropy,“ dodal Zaur.

Zaplněnost zásobníků zemního plynu v ČR:
SpolečnostMístoSoučasný stav (v mil. m3)
RWE Gas Storage Dolní Dunajovice, Háje, Štramberk, Lobodice, Třanovice a Tvrdonice 2 696
MND Gas Storage Uhřice, Uhřice Jih 235

Podle plynařů je podobná situace jako v Česku i ve zbytku Evropy. „Členské země EU mají v tomto období uskladněno v zásobnících nejvíce plynu v celé své historii,“ uvedl ČPS.

ČPS je sdružení firem a odborníků působících v plynárenství a souvisejících oborech. Sdružuje asi 100 odborných sdružení a firem působících v plynárenství. Podle svazu se Česká republika řadí podílem své skladovací kapacity na roční spotřebě plynu mezi evropskou špičku.

Evropská špička
Česká republika se podílem skladovací kapacity na roční spotřebě plynu řadí mezi evropskou špičku. Plyn se v ČR uskladňuje v osmi podzemních zásobnících plynu. Společnost RWE Gas Storage provozuje šest (Lobodice u Přerova, Dolní Dunajovice u Mikulova, Štramberk u Nového Jičína, Třanovice u Českého Těšína, Tvrdonice u Břeclavi a Háje u Příbrami). MND podzemní zásobníky Uhřice a Uhřice Jih na Hodonínsku. Kapacitně tyto podzemní zásobníky stačí na pokrytí minimálně třetiny běžné roční spotřeby celé republiky. Roční spotřeba zemního plynu v ČR přesahuje 8 miliard m3.