Česko patří v EU k podprůměrným inovátorům

vědec, ilustrační foto

vědec, ilustrační foto Zdroj: Profimedia.cz

Česko patří v Evropské unii k podprůměrným inovátorům, stejně jako například Slovensko, Polsko a Maďarsko. Lídry v inovacích jsou Švédsko, Dánsko, Německo a Finsko, vůbec nejvíce zaostávají Rumunsko, Litva, Bulharsko a Lotyšsko. Vyplývá to z přehledu výzkumu a inovací Unie 2011, který byl zveřejněn na konferenci pořádané Světovou bankou a agenturou CzechInvest o podnikání, zaměstnanosti, inovacích a nových technologiích.

Generální ředitel CzechInvestu Miroslav Křížek řekl, že agentura se v poslední době zaměřuje právě na inovace. „Kromě zprostředkování finanční podpory z fondů EU v rámci Operačního programu podnikání a inovace (OPPI) nabízíme řadu vlastních produktů a služeb, které mohou být pro účastníky konference inspirací,“ uvedl Křížek.

Na inovace cílí například projekty CzechAccelerator a CzechEkoSystem financované z OPPI. CzechInvest se podle Křížka snaží především posílit investice do inovací, pomáhá přenášet výsledky výzkumu a vývoje do praxe či zavádět nové výrobky, služby a technologie. Jedním z jeho cílů je také usnadnit malým a středním firmám s inovačním potenciálem rozvoj na zahraničních trzích.

Inovacím podle Křížka pomůže schválená novela zákona o investičních pobídkách, kterou minulý týden podepsal prezident Václav Klaus. Cílem novely je přilákat do Česka podniky zaměřené na náročné technologie nebo služby, jako jsou například vývojové laboratoře velkých firem.

Změna systému investičních pobídek souvisí s vládou schválenou strategií na zvýšení konkurenceschopnosti Česka na roky 2012 až 2020. Strategie má zařadit Česko do dvacítky nejvíce konkurenceschopných zemí světa. V předchozích letech se pozice Česka zhoršovala a v roce 2010 se na světovém žebříčku konkurenceschopnosti propadlo o pět pozic na 36. místo.