Český podnikatel Otava spolu s Němci staví ve Španělsku solární a větrný park

Miliardář Petr Otava

Miliardář Petr Otava Zdroj: Archiv Petr Otava

Skupina MTX Group českého podnikatele Petra Otavy a německá společnost Aquila Capital staví ve Španělsku elektrárnu, v níž bude zdrojem fotovoltaika, větrníky a bateriová úložiště. Výše investice přesáhne jednu miliardu eur, tedy zhruba 25 miliard korun, a podíl Otavovy skupiny ve společném projektu je čtyřicet procent. Informovaly o tom Hospodářské noviny a server Seznam Zprávy.

Podle nich má být elektrárna u města Baza v Andaluzii hotová v roce 2027 a instalovaný výkon dosáhne po dokončení 1,1 gigawattu. Z toho 370 megawattů budou tvořit větrníky, 360 megawattů soláry a 350 megawattů bateriová úložiště.

„Po dokončení výstavby se dostaneme na roční výrobu 1,5 terawatthodiny, což ve srovnání znamená zhruba 1,5násobek roční produkce celé vltavské kaskády,“ uvedl pro Hospodářské noviny šéf energetické divize skupiny MTX Renewables, pod kterou projekt spadá, Ondřej Douša.

MTX Group je průmyslově-obchodní a výrobní holding se sídlem v České republice. Do skupiny podle informací na jeho webu patří 26 společností, například Metalimex, Al Invest Břidličná, Strojmetal Aluminium Forging, OKK Koksovny, Povrly Copper Industries, TAPA Tábor, ICE Industrial Services nebo Czech Mill. Zaměřuje se především na kovy, energetické komodity, obaly, obchodování a služby. Holding zaměstnává kolem 2500 zaměstnanců.