Čeští miliardáři a ČEZ se utkají o německé doly a elektrárny | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Čeští miliardáři a ČEZ se utkají o německé doly a elektrárny

Čeští miliardáři a ČEZ se utkají o německé doly a elektrárny
Německý hnědouhelný důl Jänschwalde společnosti Vattenfall
• 
ZDROJ: Stefan Fussan, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK, stu

Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal finančníka Pavla Tykače, polostátní energetická společnost ČEZ i společný podnik Energetického a průmyslového holdingu (EPH) a investiční skupiny PPF podaly předběžnou nabídku na koupi německých dolů a elektráren společnosti Vattenfall. Ve hře o aktiva německé společnosti tak stále zůstávají všichni avizování čeští zájemci.

„Mohu potvrdit, že Vršanská uhelná dnes poslala předběžnou nabídku na německá aktiva společnosti Vattenfall,“ řekl bez bližších podrobností mluvčí Czech Coal David Vidomus. „Nabízená aktiva představují zajímavou příležitost k rozšíření podnikání ČEZ v sousedícím regionu. V Evropě, kde je uhlí stále stěžejním zdrojem pro pokrytí dodávek energií, má ČEZ rozsáhlé know-how v provozování klasických elektráren i těžby hnědého uhlí,“ sdělila mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.

„Jsme přesvědčeni, že budeme umět nabídnout řešení, které bude dobrým kompromisem mezi zájmy dotčených regionů, odborů a zaměstnanců a přitom bude rovněž respektovat ambiciózní cíle probíhající transformace energetického sektoru prosazované spolkovou vládou a bude v souladu se závěry pařížské konference o globálním klimatu,“ řekl ředitel komunikace EPH Daniel Častvaj.

EPH: Jsme přesvědčeni, že budeme umět nabídnout řešení

Podle dřívějších informací Vattenfall v Německu prodává hnědouhelné doly a navazující elektrárny o celkovém výkonu přes 8000 megawattů. Jde o doly Jänschwalde, Chotěbuz-Sever, Welzow-Jih, Nochten a Reichwalde a hnědouhelné elektrárny Boxberg, Jänschwalde, Schwarze Pumpe a blok R elektrárny Lippendorf. V návazném tendru pak společnost prodává i deset východoněmeckých vodních elektráren, které mají výkon kolem 3000 megawattů. Podle dřívějších odhadů by mohl Vattenfall prodejem německých aktiv získat až 3,5 miliardy eur (94,5 miliardy Kč). Agentura Reuters ale v pátek uvedla, že podle jejích zdrojů byla částka příliš vysoká a celková obchodní hodnota firmy je zhruba 2,5 miliardy eur (67,5 miliardy korun).

Reuters: Zájem mají i Australané z Macquarie

Podle zdrojů Reuters se o aktiva zajímají rovněž australská investiční skupina Macquarie a německá energetická společnosti Steag, které hodlají představit společnou nabídku.

Kvůli nejasné budoucnosti uhelných elektráren v Německu Vattenfall zahájení tendru odkládal. Červencové rozhodnutí německé vlády zrušit plán dodatečných poplatků z provozování uhelných elektráren ale firmu povzbudil k uskutečnění transakce. Šéf Vattenfall Magnus Hall minulý pátek uvedl, že švédská společnost očekává, že dohody o prodeji dosáhne během první poloviny příštího roku.

Německo chce do budoucna svou energetiku založit na obnovitelných zdrojích, které by měly v roce 2035 pokrývat 55 až 60 procent tamní celkové spotřeby elektřiny. Už dříve země rozhodla, že se do roku 2022 zcela vzdá jaderné energetiky. Postupně by se měla omezovat také výroba elektřiny z uhlí.

Autor: ČTK, stu
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!