ČEZ hrozí od Bruselu mnohamiliardová pokuta, brání prý konkurenci | E15.cz

ČEZ hrozí od Bruselu mnohamiliardová pokuta, brání prý konkurenci

ČEZ hrozí od Bruselu mnohamiliardová pokuta, brání prý konkurenci
Elektrárna Prunéřov
• 
ZDROJ: wikimedia.org

ČTK

Energetické firmě ČEZ hrozí mnohamiliardová pokuta, když se nezbaví několika elektráren. Podle Evropské komise (EK) totiž společnost omezovala konkurenci, píše deník Dnes. Komise nabídla ČEZ dohodu, že od sankce, která by mohla činit až několik desítek miliard korun, ustoupí, když se firma zbaví výrobní kapacity o výkonu zhruba 800 megawatt.

K názoru, že český energetický gigant ztěžoval život konkurentům, dospěl po dvou a půl letech vyšetřování antimonopolní úřad EK. Podle deníku Dnes omezila firma ČEZ konkurenci hlavně v případě, kdy těžařský podnik Czech Coal žádal stát o povolení k připojení vlastní elektrárny.

Společnost ČEZ si tehdy na stejném místě rezervovala připojení pro své zdroje, a Czech Coal poté povolení nedostal. Prvotní stížnost dostala zřejmě EK právě od Czech Coal.

„Nebudeme se k šetření Evropské komise vyjadřovat,“ řekl deníku mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Vývoj nechce do konečného rozhodnutí komentovat ani EK.

Firma ČEZ prý nabídne k prodeji buď elektrárny Chvaletice, Počerady či Dětmarovice, nebo Tisovou a Mělník III. Tento návrh má v nejbližších dnech dostat dozorčí rada ČEZ, píše deník Dnes.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!