ČEZ ovládl polského dodavatele vzduchotechniky Euroklimat | E15.cz

ČEZ ovládl polského dodavatele vzduchotechniky, stane se jedničkou tamního trhu

Petra Jansová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Energetická společnost ČEZ získala 76procentní podíl v polské společnosti dodávající sanitární zařízení Euroklimat. Součástí transakce je také opce na koupi až 100procentního podílu. Cenu ČEZ neuvedl s ohledem na vzájemné ujednání s protistranou. Euroklimat je lídrem polského trhu s vytápěním, vzduchotechnikou a klimatizací.

Firma bude zařazena do struktury ČEZ jako nového vlastníka. Fungovat bude ale i nadále samostatně pod svou vlastní značkou.

„ČEZ dle schválené strategie rozvíjí moderní energetické služby (ESCO) nejen v Česku a na Slovensku, ale také v dalších sousedních státech. Vidíme v ESCO velké příležitosti. Celkově budou v sektoru ESCO zákazníci (firmy i města) také díky ambiciózním ekologickým cílům Evropské komise v příštích letech investovat stovky miliard eur," přiblížil strategii tiskový mluvčí ČEZu Roman Gazdík.  

ČEZ v posledních letech do oblasti energetických služeb silně investuje s cílem dosáhnout významné pozice na trzích blízkých Česku. Polsko je v tomto oboru podle interních analýz ČEZu i poradenských společností jedním z nejperspektivnějších trhů. 

Společnost Euroklimat je předním poskytovatelem služeb v důležitém segmentu HVAC (vytápění, vzduchotechnika, klimatizace, chlazení). Zatímco v Česku zaujímá v tomto segmentu ČEZ nejvýznamnější pozici na trhu, v Polsku jej dosud neměl pokrytý.

Euroklimat jako součást ČEZ se bude i nadále primárně soustředit  na polský trh. „Samozřejmě bude možné využít jejího know-how i na jiných trzích, pokud se to ukáže jako výhodné," dodává Gazdík.

Euroklimat má 20 let zkušeností na polském trhu s HVAC a zkušený inženýrský tým. Společnost je zaměřena na velké průmyslové projekty a poskytuje komplexní řešení pro instalaci technologických celků budov – od návrhu systému přes montáž až po údržbu a servis instalovaných zařízení. V současné době zaměstnává 223 lidí. V minulém roce firma dosáhla celkového obratu téměř 1,5 miliardy korun.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah