ČEZ v pololetí zvýší zisk, tvrdí analytici. Především díky prodeji akcií a bytů | E15.cz

ČEZ v pololetí zvýší zisk, tvrdí analytici. Především díky prodeji akcií a bytů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Energetické společnosti ČEZ v letošním prvním pololetí meziročně stoupl čistý zisk na 15 až 16 miliard korun. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Důvodem jsou podle nich mimořádné příjmy z transakcí společnosti. Výsledky za první pololetí i druhé čtvrtletí oznámí firma v úterý.

Během prvního pololetí loni dosáhl čistý zisk ČEZ 13,8 miliardy korun. Letos by se podle většiny analytiků měl pohybovat mezi 15 a 16 miliardami korun. Tržby společnosti by měly být kolem loňských 98,6 miliardy korun, někteří analytici je očekávají mírně nad 100 miliardami korun.

"Za první pololetí očekáváme meziroční nárůst čistého zisku o asi 16 procent díky 3,7 miliardám korun výnosu z prodeje akcií MOL a více miliardového výnosu z prodeje rezidenčního bytového portfolia v Písnici," uvedl analytik České spořitelny Petr Bártek.

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš v květnu uvedl, že ČEZ očekává letos celkový pozitivní příspěvek prodeje akcií firmy MOL a souvisejících operací do účetního čistého zisku ve výši 4,5 miliardy korun.

Více než 700 bytů na pražském sídlišti Písnice ČEZ letos prodal skupině CIB Group za zhruba 1,3 miliardy korun. Proti prodeji protestovali nájemníci i radnice, kritizoval ho mimo jiné lídr ČSSD do podzimních voleb Lubomír Zaorálek.

Analytici upozorňují, že společnosti proti prvnímu pololetí 2016 naopak klesl provozní zisk EBITDA. Bártek ho očekává na úrovni 31 miliard korun, meziročně o zhruba sedm procent nižší. Jako důvod uvádějí odborníci především další pokles cen, za které ČEZ elektřinu na trhu prodává.

Analytik J&T Banky Bohumil Trampota připomněl, že ČEZ si už dříve stanovil cíl dosáhnout letos čistého zisku očištěného o mimořádné vlivy ve výši 17 miliard korun a zisku EBITDA 52 miliard korun. "Čekáme, že management ČEZ cíle potvrdí," uvedl.

Podle analytika BH Securities Martina Vlčka výsledky zatím neovlivní nedávný požár v černouhelné elektrárně Dětmarovice, který se odehrál až po skončení pololetí. "I tak by na hodnotu firmy měl mít jen nepatrný dopad, spíše může jednorázově ovlivnit konkrétní čtvrtletí druhého pololetí," uvedl.

Dodal, že rizikem pro investory ČEZ nejsou výsledky, od nichž nelze očekávat velká překvapení. Obavy podle něj přináší spíše otázka možné stavby nových jaderných bloků v ČR. "Stavba by znamenala zvýšené kapitálové výdaje, které by mohly buď výrazně ohrozit dividendu, a nebo firmu více zadlužit, pokud nedojde k nějaké formě odštěpení nového riskantního projektu stavby nových bloků," dodal.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.

Magazín E15 Premium Energie Česka

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah