ČEZ zdražuje, cena elektřiny pro nové zákazníky se zvedne na dvojnásobek

Stožáry vysokého napětí

Stožáry vysokého napětí Zdroj: Blazek Tomas/E15

Noví zákazníci energetické skupiny ČEZ nyní zaplatí za elektřinu při roční fixaci dvojnásobek loňské ceny, 11,22 koruny za kilowatthodinu (kWh) proudu. Plyn je vyjde na 4,93 korun za kWh. Vyplývá to z nových ceníků ČEZ, na které upozornily Lidové noviny. U stálých zákazníků se smlouvou na dobu neurčitou ČEZ od počátku července zdraží jen plyn, cena elektřiny se nezmění. Podle firmy by se zdražení mělo dotknout jen malé části klientů.

„Pro stálé zákazníky nakupujeme s předstihem, a tak jsme jim mohli velkou část elektřiny na letošní rok nakoupit za výhodnější loňské ceny," uvedl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Pokud stálým zákazníkům ale skončí fixace, ceny elektřiny a plynu vzrostou a proti novým zákazníkům ušetří jen desítky haléřů na kilowatthodině, vyplývá z ceníků.

Cena elektřiny pro stávající zákazníky ČEZ podle jeho ceníku platného od 1. července stoupne při fixaci na jeden rok na 10,58 koruny za kWh a u plynu na 4,92 Kč za kWh. Proti loňskému červenci je tak kilowatthodina elektřiny dražší o zhruba pět korun a plyn přibližně o 3,5 koruny za kWh.

Nové ceny ČEZ jsou vyšší než u konkurenčních energetických firem E. ON a PRE. Jiří Gavor z Asociace nezávislých dodavatelů energií v této souvislosti ale uvedl, že ČEZ jako největší dodavatel udává tón trhu. Jeho nové ceníky tak naznačují, kam se bude trh v dalších měsících ubírat.

Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií. Firma dodává elektřinu téměř třem milionům domácnostem a přes půl milionu jich od něj odebírá plyn. Objem dodávek elektřiny a plynu se jí v letošním prvním čtvrtletí dohromady zvýšil o 15 procent na 5,3 terawatthodiny.