Fixace cen elektřiny a plynu: Vyplatí se fixovat energie u dodavatelů?

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Pixabay.com, Creative Commons

Ceny energií jsou stále vyšší. Vyplatí se fixace plynu a elektřiny? Fixovaná cena znamená, že v budoucnu ji nebude možné jednostranně zvýšit – alespoň po dobu, po kterou dodavatel garantuje fixaci. To je hlavní výhoda fixace, tedy že poskytuje stabilitu a spotřebiteli dodavatel nemůže udělat za 4 měsíce „čáru přes rozpočet“.

Nevýhodou je to, že obvykle dodavatel do fixní ceny promítá očekávaný vývoj v dalším období (= období, na které poskytuje danou fixaci). To je může negativně odrazit na ceně. V době sjednávání spotřebitel může prodělat, na konci vydělat.

„Záleží, jak moc se dodavatel (ne)trefí se svou predikcí. Pro příklad – kdyby predikce (v současné době je taková, že energie půjdou ještě nahoru) nevyšla a spotřebitel by teď uzavřel fix, mohlo by se mu stát, že při výrazném zlevnění energií by prodělal,“ vysvětluje Jaroslav Švehla, tiskový mluvčí organizace dTest.

Většina klientů má však raději jistotu: „Z našich dlouhodobých zkušeností jednoznačně vyplývá, že právě stabilita cen bez rizika a obav z cenových výkyvů je přesně to, co většina našich zákazníků upřednostňuje. Například u elektřiny využívá jistotu dlouhodobých fixních produktů 90 procent zákazníků, u dodávek zemního plynu má s innogy zafixované ceny přes 60 procent domácností. Většina lidí zkrátka chce mít jistotu,“ dodává za dodavatele innogy tiskový mluvčí Martin Chalupský.

Kdo by si měl energie fixovat?

Fixace cen energií je vhodná především pro ty, kteří mají rádi stabilitu. Lépe se plánuje domácí i podnikový rozpočet. Samozřejmě je výhodná zejména v období nízkých cen, kdy se dá očekávat jejich další růst. „V tomto období se ale nenacházíme. Fixovat cenu na několik let dopředu zrovna nyní nepovažuji za nejlepší řešení.

Platí to pro elektřinu i plyn, obě komodity jsou nyní cenově svázány,“ míní Jiří Gavor, výkonný ředitel ANDE – Asociace nezávislých dodavatelů energií, s tím, že dodavatelé musí nakupovat vždy s časovým předstihem. Energie pro rok 2023 a dále tedy nakupují téměř celý rok za vysoké ceny, které se postupně promítají do našich tarifů. Během příštích měsíců ještě mnoho dodavatelů bude dorovnávat ceny. Na velkoobchodním trhu ale cenová maxima už máme pravděpodobně za sebou.

Proč roste cena energií? (video)

Video placeholde
Proč stále rostou ceny energií? • Videohub

Vyplatí se nyní zafixovat energie? Názory nejsou jednoznačné

Další oslovení odborníci nemají na fixaci zcela jednoznačný názor. Velmi totiž záleží třeba i na typu zákazníka a samozřejmě na nabídkách jednotlivých dodavatelů. Zákazník, který se nechce vázat, preferuje produkt na dobu neurčitou. Má volnost kdykoliv odejít a změnit dodavatele, pokud by se podmínky na trhu zlepšily. Zákazník, který chce stabilitu a jistotu, bude chtít fixovat. „Největší logiku teď dává většině našich zákazníků fixace na maximálně dva roky.

Na tři roky je to při současných cenách možná až moc dlouho, protože můžeme předpokládat, že současné vysoké ceny klesnou. Jednoletý fix umožnuje zákazníkovi zafixovat si ceny pro následující topnou sezonu a bránit se tak například proti tomu, kdyby ceny kvůli válce na Ukrajině opět náhle stouply. Dvouletý fix dává zákazníkovi jistotu stabilních cen do té doby, než se situace v energetice, věříme, celkově uklidní,“ říká tiskový mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

„Na druhou stranu, když budete mít dnes podepsaný kontrakt na plyn a zítra se Rusko rozhodne, že zavře kohoutky, tak je úplně jedno, že kontrakt máte, nastoupí totiž regulační stupně,“ doplňuje ale jednatel společnosti MJEnergie Pavel Urubek.

Někteří dodavatelé dokonce fixaci nyní ani nenabízejí. Příkladem je Pražská energetika. „V současné době produkt s fixovanou cenou zákazníkům nenabízíme. Vzhledem k turbulentním cenám energií na velkoobchodním trhu je pro obchodníky složité zaručit zákazníkům cenu na delší období. Může totiž v průběhu fixace nastat stav, kdy cena bude nereálně vysoká, nebo naopak nízká,“ vysvětluje Karel Hanzelka, vedoucí oddělení PR a tiskový mluvčí Pražské energetiky.

Když fixovat, tak v létě

Podle Urubka navíc dojde k mírné korekci. „Když bude vývoj opravdu hodně příznivý, tak cena elektřiny spadne ke 4000-4500 korunám za MWh (160-180 EUR). Větší pokles nečekáme.“ Cena by tak mohla mírně klesnout v období prázdnin, se začátkem topné sezony ale cena poletí zase nahoru. „Doporučujeme proto dnes zákazníkům, že pokud chtějí v dnešní situaci uzavřít dlouhodobý kontrakt s fixní cenou, měli by tak učinit nejpozději koncem září,“ říká Urubek.

Fixaci určitě není dobré nechávat na zimu. V tomto období totiž dojde ke zvýšení poptávky po plynu, který se používá i pro výrobu elektřiny. „Zároveň lze také čekat podobný efekt jako v loňském roce, tj. že lidé budou až do poslední chvíle čekat na nějaký zázrak v podobě poklesu cen. Nedá se ale očekávat, že by přišel. Jakmile se tedy vlivem obou faktorů zvedne poptávka, ve finále to ještě vyžene ceny nahoru,“ dodává Pavel Urubek.

Plyn versus elektřina

Pravidla pro fixní cenu a zákaz jejího jednostranného zvýšení jsou stejná pro obě komodity. U plynu však přichází v úvahu změna přes tzv. hardship – situace, kdy dodavatel uzavřel se spotřebitelem smlouvu za nějakých okolností, které se ale od té doby razantně změnili, aniž by to dodavatel mohl rozumně očekávat či ovlivnit a není spravedlivé, aby smlouva zůstala nastavená stejně jako na počátku.

„Mohu uvést příklad: Ruská federace přeruší dodávky plynu. U hardshipu musí se změnou spotřebitel souhlasit. Pokud nesouhlasí, rozhodne o novém znění smlouvy (ceny) soud. Představa, že soudy budou individuálně měnit každou smlouvu, ale není reálná,“ uvádí Jaroslav Švehla.

Ceny energií: A jak to bude dál?

Přestože konflikt na Ukrajině není jedinou příčinou vysokých cen energií, svou neslavnou roli sehrál ještě před válkou systém obchodování s emisními povolenkami, konec ozbrojené části konfliktu a počátek seriózních jednání by nepochybně významně snížil velkoobchodní ceny. Primárně ceny plynu následované elektřinou. A snížení velkoobchodních cen se s časovým zpožděním nutně promítne do úspory našich výdajů za energie.

„Díky volnému trhu s elektřinou a plynem a konkurenci mezi obchodníky se ceny držely dlouhá léta nízko. Teď ceny energií ovlivňuje geopolitika a válka na Ukrajině a ostatní vlivy jsou vedlejší. Ceny elektřiny jsou ovlivňovány prudkým zdražením zemního plynu a ceny elektřinu i plynu také táhne nahoru riziko nejistoty ohledně budoucího vývoje. Jen cca 20 procent nárůstu ceny elektřiny způsobila dražší emisní povolenka a 5 procent růst ceny uhlí, zbytek nárůstu ceny dělá cena plynu a geopolitika. Takže ceny elektřiny a plynu jdou ruku v ruce,“ podotýká Gazdík.

Zároveň bude velmi důležité, jak Evropská Unie bude provádět svou energetickou transformaci. Po dobu, po kterou nebudeme schopni nahradit dodávky z Ruska jinými zdroji, nebudeme v normální tržní situaci. Pak lze očekávat nalezení nových cenových hladin, které by pravděpodobně mohly být po delší dobu stabilní. Zda ale budou vyšší nebo nižší než současné vysoké ceny, to lze jen těžko předvídat.