ČEZ zlevní elektřinu a plyn zákazníkům bez fixace. Slevu pocítí 1,7 milionu lidí

Zdroj: Profimedia.cz

ČEZ zlevní dodávky elektřiny a plynu. Od léta sníží ceny energií pro 1,7 milionu stávajících zákazníků se smlouvou na dobu neurčitou, a to nejprve v červnu zlevní plyn zhruba o 17 procent, následně v červenci i elektřinu o devět procent. Od května firma zlevňuje i fixované produkty. Dnes o tom informovala společnost ČEZ Prodej. Energie letos postupně zlevňují i další dodavatelé, reagují tak na pokles velkoobchodních cen energií.

Cena za dodávku plynu bez fixace tak u ČEZ domácnostem klesne od 1. června na 1479 korun za megwatthodinu (MWh) bez DPH. Cenu elektřiny bez fixace pak společnost sníží od začátku července v nejběžnější sazbě D02 na 3595 korun za MWh bez DPH.

„Tento krok nám umožňuje úprava naší nákupní strategie, díky které můžeme pokles velkoobchodních cen rychle promítnout i do snížení ceníků pro naše zákazníky již v polovině roku,“ uvedl generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec. Změna ceny bude podle něj automatická, zákazníci tak nebudou muset nic dělat.

Letos potřetí ČEZ zlevňuje také své fixované produkty. Od května sníží cenu elektřiny s dvouletým závazkem v průměru na 3124 korun za MWh bez DPH a cenu plynu v průměru na 1298 korun za MWh bez DPH. Zlevňovat budou i nabídky se smlouvou na tři roky.

Podívejte se na rozhovor s Miroslavem Singerem v novém videopořadu FLOW: 

Video placeholde
Rozhovor pro FLOW s ekonomem Miroslavem Singerem • e15

Ceníky od začátku letošního roku postupně snižují i další dodavatelé. Například společnost E.ON od května zlevnila asi 150 tisíc zákazníků plyn, a to v rozmezí o 13 až 21 procent. Kromě toho firma zlevňovala i své fixované tarify pro nové zákazníky. O stovky korun letos fixované produkty zlevňovala například také innogy, která nedávno potvrdila, že chystá ještě další úpravy cen. V dubnu zlevňovala elektřinu a plynu také společnost epet, od března snížila o 6,1 procenta cenu plynu Pražská plynárenská.

Nový produkt v závěru dubna představila také firma Centropol, která novým klientům nově nabízí fixaci ceny na jeden měsíc s měsíční výpovědní lhůtou. Měsíční tarif nyní nabízí například také Lama Energy. Někteří dodavatelé se zlevňováním vyčkávají, mimo jiné proto, že produkty nakoupili s předstihem za vyšší ceny.

Snižování cen je důsledkem postupného poklesu cen elektřiny a plynu na energetickém trhu, zejména z úvodu letošního roku. Megawatthodina elektřiny nyní na burze stojí 87,72 eur (zhruba 2203 korun), což je meziročně asi o 40 procent méně. Ještě výrazněji, přibližně o 50 procent, klesla cena plynu na aktuálních 35,5 eur (přes 892 korun) za MWh. Od března sice energie začaly na trhu postupně zdražovat, v posledním týdnu ovšem zaznamenaly opět lehký pokles cen.