ČEZ zlevní energie dvěma milionům lidí, koncovou cenu ale zvýší stát

Energetická skupina ČEZ

Energetická skupina ČEZ Zdroj: Profimedia

ČEZ od začátku příštího roku zlevní téměř dvěma milionům zákazníků elektřinu a plyn, koncovou cenu energií ale zřejmě navýší stát. Domácnosti se smlouvou na dobu neurčitou zaplatí dodavateli za elektřinu o více než pětinu méně než v současnosti, cena za plyn pak klesne skoro o 30 procent. Informovala o tom společnost ČEZ. Od listopadu zlevní energie více než 170 tisícům odběratelů také Moravské naftové doly (MND).  Elektřina v příštím roce i přesto zřejmě odběratelům zdraží kvůli očekávanému navýšení regulované části ceny určované státem.

Společnost během roku několikrát upravovala ceny fixovaných tarifů, od příštího roku zlevní pro odběratele i nefixované produkty. „U elektřiny ušetří oproti stropu přes 1000 korun na MWh bez DPH, u plynu přes 700 korun bez DPH,“ uvedl generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec, podle něhož se do ceníků promítne nákupní strategie společnosti. Zlevnění bude podle Kadlece automatické, společnost o něm bude zákazníky informovat.

Elektřinu tak bude v příštím roce ČEZ zákazníkům prodávat za 3960 korun za MWh bez DPH, plyn za 1790 korun za MWh bez DPH. Nová cena obchodní složky bude stejná pro všechny distribuční sazby. Podle ČEZ tak domácnost v bytě, která elektřinou pouze svítí a vaří, příští rok při průměrné spotřebě tři MWh ročně ušetří oproti letošním zastropovaným cenám na obchodní složce téměř 3800 korun včetně DPH. Domácnost, která elektřinou topí, při průměrné spotřebě 20 MWh ušetří za rok kolem 25 tisíc korun včetně DPH. Domácnost se stejnou průměrnou spotřebou vytápějící rodinný dům plynem pak na obchodní složce ušetří přes 17 tisíc korun včetně DPH ročně.

Další zlevňování energií dnes ohlásily také MDN. Snížení cen se bude týkat více než 170 tisíců zákazníků a začne platit od letošního listopadu. Plyn budou MND nabízet za 2289 korun s DPH za MWh, což je o 11 procent méně než v současnosti. Elektřina pak zlevní o devět procent na 5190 korun za MWh s DPH, informovala v tiskové zprávě mluvčí MND Dana Dvořáková. Letos MND zlevňovaly své základní ceníky už potřetí, oproti začátku roku v nich snížily ceny o desítky procent.

Elektřinu a plyn během letošního roku postupně zlevňovali i ostatní dodavatelé. Ceny pro fixované i nefixované tarify postupně oproti vládnímu cenovému stropu zlevňovaly například E.ON, innogy, Pražská energetika, Pražská plynárenská, MND nebo Centropol. Změny ceníků na příští rok většina z nich zatím neohlásila.

Části odběratelů v posledních měsících končí víceleté fixace, které jim zaručovaly energie ještě za ceny před vypuknutím loňské energetické krize. Ceny energií na trhu loni vzrostly o desítky až stovky procent a i přes letošní zlevňování jsou stále výrazně nad předkrizovou úrovní. Zákazníci s končící fixací si tak oproti minulosti výrazně připlatí.

I přes zlevňování dodavatelů bude elektřina v příštím roce zřejmě dražší. V koncových cenách elektřiny se v příštím roce totiž projeví plánované úpravy distribučních poplatků a také návrat plateb za obnovitelné zdroje energie. Ty určuje Energetický regulační úřad (ERÚ), letos by o nich měl rozhodnout v listopadu. Podle analytiků lze očekávat zvýšení těchto plateb, protože v letošním roce na ně přispíval stát a v příštím roce už nebude. Podle expertů tak odběratelé za elektřinu i přes zlevňování ze strany dodavatelů nejspíš zaplatí více než v současnosti. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) dříve připustil, že zdražení může být zhruba do deseti procent.

Banner odkazující na hypotéční kalkulačku