Chrenkova Moravia Steel dostala v Německu čtvrtmiliardovou pokutu za kartel | e15.cz

Chrenkova Moravia Steel dostala v Německu čtvrtmiliardovou pokutu za kartel

Tomáš Chrenek
Tomáš Chrenek
• 
ZDROJ: Euro - Jan Rasch

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německý antimonopolní úřad potrestal ocelárenskou firmu Moravia Steel miliardáře Tomáše Chrenka pokutou deset milionů eur (kolem 260 milionů korun) za porušení hospodářské soutěže. Úřad tím uzavřel případ vyšetřování dodávek kolejnic pro německého státního železničního přepravce Deutsche Bahn. Firma prý sankci zaplatí.

„Pokutu ve výši 10 milionů euro vyměřil antimonopolní úřad v Německu dceřiné firmě Moravia Steel Deutschland, která je připravena tomuto závazku dostát. Akciových společností Moravia Steel ani Třineckých železáren se toto rozhodnutí přímo nedotýká,“ vysvětlila pro server E15.cz mluvčí Moravie Petra Jurásková.

Už loni ve stejné kauze, tedy kvůli údajné kartelové dohodě o cenách a zakázkách mezi výrobci a dodavateli kolejí, dostaly sankci 124,5 milionu eur také ocelárenské koncerny ThyssenKrupp, Voestalpine a Vossloh. Nejvíce, 103 milionů, musel zaplatit ThyssenKrupp.

Celková suma udělených pokut v tomto řízení, tedy 134,5 milionu eur, je jedna z nejvyšších, jaká kdy byla vyměřena. Podle šéfa antimonopolního úřadu Andrease Mundta se firmy po mnoho let domlouvaly na zakázkách pro Deutschen Bahn, a udržovaly tak ceny uměle vysoko. Brzy bude podle Mundta ukončeno jiné řízení, v němž kartel údajně poškozoval regionální či soukromé dopravce i stavební firmy.

Deutsche Bahn v prosinci kvůli kartelu rovněž vznesla požadavek na odškodné v celkové výši 550 milionů eur (přes 14,2 miliardy korun). V dubnu podle agentury DPA zaplatila desítky milionů eur společnost Voestalpine, která v případu převzala roli korunního svědka.

Odškodnění od ostatních zúčastněných firem se Deutsche Bahn domáhá u zemského soudu ve Frankfurtu nad Mohanem. Mluvčí ThyssenKrupp uvedl, že společnost vede s Deutsche Bahn „konstruktivní rozhovory“.

Moravia Steel se k požadavkům drah odmítla vyjádřit. „Případ vyšetřování dodávek kolejnic pro německého státního železničního přepravce Deutsche Bahn již nebudeme komentovat,“ řekla mluvčí Petra Jurásková.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah