Čína chce nové jaderné reaktory, jedná se společností Billa Gatese | e15.cz

Čína chce nové jaderné reaktory, jedná se společností Billa Gatese

Jaderná energie, ilustrační foto
Jaderná energie, ilustrační foto
• 

Kristina Blümelová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čína chce zahájit vývoj jaderného reaktoru čtvrté generace. Na výrobě by se měl podílet i Bill Gates a společnost Terrapower, kterou počítačový guru založil. Píše o tom server BBC. Podle Gatese by výzkum mohl během příštích pěti let spolknout zhruba jednu miliardu dolarů.

Vývoj tohoto reaktoru může trvat takto dlouho i proto, že se ještě nikdy nikdo nepokusil tento typ postavit či testovat.

„Chceme za velmi nízkou cenu vyvinout reaktor, který bude bezpečný a bude vytvářet jen málo odpadu,“ řekl podle BBC Gates při rozhovoru s čínským ministrem vědy a techniky. Dále uvedl, že jednání mezi Čínou a Terrapower jsou zatím v počátečním stádiu. BBC ale přesto píše, že k dohodě o spolupráci již došlo.

Terrapower už ve Washingtonu vyvíjí tzv. TWR reaktor (reaktor s pohyblivou aktivní zónou), který využívá ochuzený uran. Server Atominfo.cz cituje vyjádření Terrapower o tom, že „TWR bude schopný fungovat desítky let na přírodní či ochuzený uran a bude produkovat mnohem méně odpadu než je dnes běžné.“

Na vývoji bezpečnějších jaderných reaktorů se podílejí i Češi. Podle časopisu Australian Mining konsorcium australských a českých firem začalo vyvíjet jaderný reaktor používající jako zdroj štěpného materiálu thorium, tedy mnohem bezpečnější a rozšířenější zdroj než všeobecně používaný uran. Jeho vývoj má stát 300 milionů dolarů (5,8 miliardy korun).

V souvislosti s Fukušimskou havárií bude u nových reaktorů testována i odolnost vůči přírodním katastrofám typu zemětřesení a vlny tsunami.

Autor: Kristina Blümelová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah