Číňané budou v Plzni vyrábět obrazovky se značkou Hisense | E15.cz

Číňané budou v Plzni vyrábět obrazovky se značkou Hisense

sídlo výzkumu a vývoje firmy Hisense
sídlo výzkumu a vývoje firmy Hisense
• 
ZDROJ: Hupeixian , CC BY-SA 3.0, wiki

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V plzeňském průmyslovém parku developerské společnosti CTP vznikne první továrna čínského výrobce obrazovek a další elektroniky Hisense. Koncern s tržbami kolem 15 miliard dolarů vytvoří v západních Čechách kolem stovky pracovních míst. Nastěhuje se do již stojící haly, produkci tedy bude moci zahájit ještě tento měsíc.

„Jde o jednoho z největších čínských výrobců spotřebního zboží, který chce tímto krokem razantněji vstoupit na evropský trh. Plzeň se tak pro Hisense stává vstupní branou pro další expanzi na evropském kontinentě,“ řekl deníku E15 obchodní ředitel CTP Jaroslav Kaizr.

Číňané si letos v Plzni pronajali deset tisíc metrů čtverečních výrobních ploch. Příští rok je rozšíří o dalších pět tisíc. Ve druhém čtvrtletí to byla třetí největší nájemní transakce na tuzemském trhu průmyslových nemovitostí. „Zajímavé je rovněž to, že se stěhují do haly, ve které budou pokračovat v obdobné výrobě jako předchozí nájemce,“ dodal Kaizr z CTP.
Je pravděpodobné, že Hisense bude chtít v Česku státní investiční pobídky. Agentura CzechInvest však zatím jednání nekomentovala.

V Evropě není poprvé

Státem vlastněná Hisense již před lety v Evropě jednu továrnu měla. V roce 2009 však Číňané kvůli celkové situaci na trhu závod v Maďarsku zavřeli. Čínská firma o sobě dává vědět hlavně ve výrobě televizí. Aktivní je však rovněž na trhu se smartphony a s domácí elektronikou obecně.

V Plzni vyrábí elektroniku i japonský koncern Panasonic. Letos jeho plzeňská továrna přebírá část výroby a pracovníků ze zrušené továrny v Krompachách na východním Slovensku.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah