Čínská firma žaluje Obamu kvůli zmařené investici | E15.cz

Čínská firma žaluje Obamu kvůli zmařené investici

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čínská firma Ralls Corporation dnes podala žalobu na amerického prezidenta Baracka Obamu za to, že zmařil její investici do projektu čtyř větrných farem v Oregonu. Napsala to dnes agentura Reuters s odvoláním na zveřejněné soudní dokumenty. Obama minulý týden zablokoval plán Ralls na výstavbu větrných farem s ohledem na národní bezpečnost.

Ralls v žalobě uvádí, že Obama překročil své pravomoci a zákony, když firmě přikázal svou investici odprodat. Obviňuje jej také z toho, že firmě upřel rovné zacházení, které americká legislativa o zahraničních investicích požaduje.

Obama v pátek svůj krok zdůvodnil tím, že pozemky, kde chtěla Ralls budovat větrné generátory, leží v blízkosti vojenského výcvikového střediska. Uvedl, že má „věrohodné doklady“, že vedoucí manažeři Ralls a partnerského výrobce větrných generátorů Sany Group by mohli činit kroky, které by mohly ohrozit bezpečnost USA.

Obama svým rozhodnutím dál zvýšil napětí v ekonomických vztazích mezi dvěma největšími ekonomikami světa a podle pozorovatelů jeho neobvyklý krok motivovaly blížící se prezidentské volby. Rostoucí hospodářská moc Číny je v nynější kampani před volbami jedním z klíčových ekonomických témat.

Ralls podle expertů zřejmě na vítězství ve sporu větší šanci nemá, protože americký prezident má v otázkách národní bezpečnosti široké pravomoci. „Bude to tvrdá bitva. Soudy poskytují vládě velkou volnost, zejména v kontextu národní bezpečnosti, že bude obtížné to vyhrát,“ řekl agentuře Reuters Josh Zive z advokátní firmy Bracewell & Giuliani, která má s případy žalob zahraničních investorů na USA desetiletou zkušenost.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah