ConocoPhillips prudce prohloubila ztrátu, omezí průzkum nových ložisek | E15.cz

ConocoPhillips prudce prohloubila ztrátu, omezí průzkum nových ložisek

Těžební plošina Ekofisk v Severním moři, ConocoPhillips
Těžební plošina Ekofisk v Severním moři, ConocoPhillips
• 
ZDROJ: ConocoPhillips

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americká energetická společnost ConocoPhillips ve čtvrtém čtvrtletí prohloubila ztrátu na 3,45 miliardy dolarů (83,2 miliardy korun) z 39 milionů USD ve stejném období předchozího roku. Kvůli propadu cen ropy a dalších komodit musel podnik zaúčtovat vysoké odpisy majetku, omezí také další průzkum. Firma současně uvedla, že letos dál omezí kapitálové výdaje a sníží dividendu.

Firma ve čtvrtletí musela zúčtovat mimořádné odpisy 2,7 miliardy dolarů. Bez zahrnutí odpisů, zisku z prodeje majetku a dalších mimořádných položek činila ztráta na akcii 90 centů. Analytici dotazovaní agenturou Thomson Reuters v průměru očekávali ztrátu 65 centů na akcii. Tržby se snížily o 43 procent na 6,77 miliardy USD (163,5 miliardy korun).

Světové ceny ropy od poloviny roku 2014 do začátku letošního orku klesly o více než 70 procent. To má dopad na zisky téměř všech producentů ropy, kteří musejí výrazně šetřit a omezovat další kapitálové výdaje. Firmy mimo jiné omezují investice do nových projektů.

Cop

Společnost ConocoPhillips uvedla, že v letošním roce sníží kapitálové výdaje o 17 procent na 6,4 miliardy USD. Firma také sníží čtvrtletní výplatu dividendy na 25 centů z dosavadních 74 centů na akcii. Roční dividendový výnos tím klesne z nynějších zhruba 7,7 procenta na asi 2,6 procenta.

Firma očekává, že těžba zůstane v letošním roce na zhruba stejné úrovni jako loni. V loňském roce podnik vytěžil 1,589 milionu barelů ropného ekvivalentu denně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah