Koupě Net4Gas: Vláda pověřila ČEPS, cenu zveřejní po podpisu | e15.cz

Další krok ke koupi Net4Gas. Vláda pověřila ČEPS, cenu zveřejní po podpisu smlouvy

Net4Gas
Net4Gas
• 
ZDROJ: Net4Gas

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Vláda dnes pověřila státní společnost ČEPS koupí firmy Net4Gas Holdings, která v Česku provozuje rozsáhlý systém plynovodů a předávacích stanic. Firma má jedinečnou roli v přepravě a dodávkách plynu pro české zákazníky.

Česká republika je jednou z mála evropských zemí, která podobnou kritickou plynovou infrastrukturu neovládá. Kupní cenu chce vláda zveřejnit po podpisu kupní smlouvy. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela (STAN).

Net4Gas provozuje 4000 kilometrů plynovodů, pět kompresních stanic a stovku předávacích stanic, včetně tří na hranicích. Firmu Net4Gas Holdings napůl vlastní konsorcium společností Allianz Infrastructure Luxembourg a Borealis Novus Parent.

„Za společnost Net4Gas není náhrada. Jestli chceme do České republiky dovážet plyn, bude to mít na starosti právě ona. Nakupujeme tak základní stavební kámen české energetické bezpečnosti,“ řekl Síkela. Před dvěma lety by podle něj firma stála vysoké desítky miliard korun a za několik let by se cena na tuto úroveň mohla znovu dostat.

Finanční bilance společnosti Net4Gas mezi lety 2015 a 2022 ukazuje celkový zisk po zdanění 27,7 miliardy korun. Kromě toho společnost eviduje finanční aktiva 6,8 miliardy korun, zároveň má vydané dluhopisy v hodnotě 18,5 miliardy korun a úvěry 14,5 miliardy korun s termínem splatnosti mezi lety 2025 a 2028.

„Stát nekupuje pouze plynovody a kompresní stanice, ale přebírá celou společnost Net4Gas, včetně jejího zkušeného managementu a zaměstnanců,“ řekl Síkela. Dodal, že kupní cena je pro stát podle posudků renomovaných, důvěryhodných institucí spravedlivá. Potvrdila to jedna z největších světových bank a renomovaná nadnárodní poradenská společnost.

Plynovody firmy Net4Gas by mohly být součástí vodíkového koridoru, který do budoucna počítá s přepravou až 16 miliard metrů krychlových plynu ročně z Ukrajiny přes Slovensko a Česko do Německa. Pro využití potrubí na vodík budou potřeba náročné investice. Pro tento projekt má společnost Net4Gas velkou šanci získat finanční podporu od Evropské komise, což ministerstvo průmyslu a obchodu aktivně podporuje i při jednáních s dotčenými úřady.

V roce 2024 vyprší kontrakt na tranzit plynu z Ruska přes Ukrajinu. V případě jeho neprodloužení by státy jako Slovensko, Rakousko či Maďarsko spoléhaly na dodávky plynu přes Česko.

Net4Gas je držitelem výlučné licence pro přepravu zemního plynu v České republice. Řídí plynárenskou soustavu v případě nouze a vyhlašuje regulační stupně, tím tedy rozhoduje o dodávkách plynu zákazníkům. Jakékoli problémy s plynovody Net4Gas by zásadně ohrozily dodávky plynu do země.

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah