Další Světlíkova firma má problémy, Vítkovice Mechanika čelí insolvenci

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: Vítkovice

ilustrační foto
ilustrační foto
ilustrační foto
4
Fotogalerie

Společnosti Vítkovice Mechanika, další firmě ze strojírenského holdingu Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka, hrozí insolvenční řízení. Brněnská společnost Wetag dnes oznámila ČTK, že podala insolvenční návrh u soudu v Ostravě. Mluvčí soudu Lucie Olšarová řeka, že soud sice návrh obdržel, ale jelikož byl podán elektornicky, nepřihlíží k němu. Podle mluvčí Vítkovic Evy Kijonkové jde Wetagu o to Mechanice uškodit.

"Po novele insolvenčního zákona účinné od září tohoto roku jsou pochyby, zda lze insolvenční návrh podat elektronicky, přičemž vždy záleží na jednotlivém soudci, jak návrh posoudí a zda k němu bude přihlížet, či nikoliv," vysvětlila Olšarová. V tomto případě se soud rozhodl k návrhu nepřihlížet. Znamená to, že situace zůstala stejná, jako by soudu návrh vůbec nepřišel.

Celý vítkovický holding má přes 30 firem se zhruba osmi tisíci zaměstnanci. Do insolvence už se letos dostaly tři jeho společnosti: Vítkovice Power Engineering, Vítkovice Gearworks a Vítkovice Envi. Také společnost Vítkovice Mechanika už letos jednou insolvenčnímu návrhu čelila, ale soud jej zamítl. Návrh tehdy podala společnost PHR Estate rovněž ze skupiny Wetag.

Radka Háčková za Wetag sdělila, že důvodem nynějšího podání návrhu na Vítkovice Mechaniku jsou dlouhodobě nehrazené závazky. Člen představenstva společnosti Wetag Invest Libor Kejda uvedl, že Wetag před časem odkoupil pohledávky společností vítkoviské skupiny a mezi ně patří i pohledávky za firmou Vítkovice Mechanika.

"S ohledem na současnou tíživou situaci Vítkovic nevěříme, že je společnost schopna své závazky ještě kdy uhradit. Proto nám nezbývá než podáním insolvenčního návrhu získat alespoň část hodnoty pohledávek," uvedl Kejda. Všechny pohledávky jsou podle něj více než 90 dnů po splatnosti a jsou Vítkovicemi uznány.

"Je to už podruhé, kdy se skupina Wetag pokouší dostat společnost Vitkovice Mechanika do insolvence. Způsob i komentář, kterým Wetag Invest svůj krok doprovází, svědčí o tom, že má Wetag zadání Mechanice škodit," řekla ČTK mluvčí Vítkovic Kijonková.

Společnost Vítkovice Mechanika se specializuje na zařízení pro úpravu, přepravu a zpracování materiálů, na technologie pro kontinuální povrchovou těžbu surovin a na služby v hutním, strojírenském a energetickém průmyslu. Má 630 zaměstnanců.

Wetag je investiční skupina, která podniká v oblasti správy, nákupu a vymáhání pohledávek. Nabízí i finanční poradenství nebo právní služby. Své aktivity rozvíjí zejména na Moravě.