Do tří měsíců odejde z OKD 345 lidí. Další plány firmy ale vláda nezná | E15.cz

Do tří měsíců odejde z OKD 345 lidí. Další plány firmy ale vláda nezná

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Z těžební společnosti OKD má k 1. červenci letošního roku odejít 345 lidí, a to z nejrůznějších závodů. Ministrům to na dnešním jednání v Karviné potvrdilo vedení OKD. Jak se ale bude vyvíjet další situace ve společnosti či kolik by firma chtěla letos propustit celkem lidí, vláda stále neví, řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). OKD má nyní asi 9800 zaměstnanců.

„Jednali jsme s vedením OKD a chtěli jsme slyšet jasné slovo, jak si to představují s propouštěním v letošním roce, jaké mají plány. To, co jsme se dozvěděli, je potvrzení toho, co napsali Úřadu práce v Ostravě, že chtějí propustit k 1. červenci až 345 zaměstnanců z nejrůznějších závodů OKD s tím, že to chtějí řešit, pokud možno na dobrovolné bází těch, kteří o to projeví zájem,“ řekl Mládek.

Podle něj ministři chtěli vědět, zda je tento stav pro letošní rok konečný. „Takové ujištění jsme tak úplně nedostali a byli jsme odkázáni na to, že bude nutné jednat s novými vlastníky, skupinou Ad Hoc Group, která, jak nám potvrdili, a to pro nás byla nová informace, přece jenom tak rychle nestihla udělat tu operaci vymazání akcií, které vrátili pánové (Zdeněk) Bakala a (Peter) Kadas a bude ještě chvilku trvat, než skutečně budou zapsáni jako noví vlastníci,“ řekl Mládek.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová uvedla, že ministerstvo už chystá sérii opatření, která by měla propouštěným lidem pomoci.

Přečtěte si:

„Hledáme zaměstnavatele, víme, která jsou přesně volná místa, jaké tam jsou pozice, u těch propuštěných lidí pak budeme vědět, kteří na ně případně mohou přejít, kteří by se na to museli rekvalifikovat,“ uvedla Marksová.

Hejtman Miroslav Novák (ČSSD) uvedl, že ho při jednání s vedením OKD rozčílila především informace o tom, že management nemá od skupiny Ad Hoc Group mandát k jednání a debatám o tom, co OKD bude po státu požadovat.

Těžba je pro firmu ztrátová i přes úsporná opatření, hrozí uzavírání dolů a propouštění. Kromě pracovníků OKD jsou ohrožena i místa tisíců lidí v navazujících profesích.

„Myslím si, že informace o tom, kolik chceme propustit (lidí) v letošním roce, není v žádném případě nová. I vy média o tom víte minimálně měsíc. Informovali jsme úřady práce v souladu se zákonem,“ uvedl mluvčí OKD Ivo Čelechovský. Ministry podle něj společnost informovala o aktuálním dění v OKD i přípravě konsolidačního plánu. OKD by ho vládě chtěla představit na počátku druhého kvartálu.

Zaměstnancům, kteří budou chtít nyní OKD dobrovolně opustit, chce firma nabídnout až šestiměsíční odstupné

„My jsme deklarovali, že v letošním roce musíme prioritně vyřešit otázku Paskova, což je hlavní úkol letošního roku, že chceme propustit těch ohlášených 345 lidí, kterým chceme nabídnout dohodu čili specializujeme se na lidi, kteří chtějí dobrovolně opustit tuto firmu,“ uvedl Čelechovský.

Zaměstnancům, kteří budou chtít nyní OKD dobrovolně opustit, chce firma nabídnout až šestiměsíční odstupné, což je v souladu s kolektivní smlouvou. „Normálně propuštění odcházejí maximálně s dvouměsíčním odstupným,“ doplnil. Průměrná hrubá mzda v OKD loni činila 33 215 korun

OKD patří společnosti New World Resources (NWR), jež má nového majitele - skupinu Ad Hoc Group (AHG), která sdružuje tři nadnárodní investiční společnosti, dosavadní věřitele firmy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah