Dohodnuto: Rosněfť pohltí TNK-BP, zaplatí 55 miliard dolarů | E15.cz

Dohodnuto: Rosněfť pohltí TNK-BP, zaplatí 55 miliard dolarů

ropa, Rosněfť
ropa, Rosněfť
• 
ZDROJ: profimedia.cz

vrb

Ruská státní energetická společnost Rosněfť se dohodla na převzetí celé skupiny TNK-BP, která je třetím největším producentem ropy v Rusku. Za poloviční podíl, který drží britský koncern BP, zaplatí 17,1 miliardy dolarů (asi 325,5 miliardy korun), Britové k tomu navíc získají v Rosněfti podíl 12,84 procenta.

Rosněfť podle Reuters uzavřela i samostatnou dohodu s konsorciem AAR, které se skládá z ruských miliardářů, a které drží druhou polovinu TNK-BP. Konsorcium získá za svůj podíl 28 miliard dolarů v hotovosti.

Společnost Rosněfť, kde má většinový podíl stát, je už teď největším producentem ropy v Rusku. Po převzetí TNK-BP tak na ruském trhu ovládne více než polovinu produkce ropy. Za převzetí celé TNK-BP zaplatí zhruba 55 miliard dolarů (více než bilion Kč), což z nákupu činí jeden z největších obchodních kontraktů vůbec.

Rosněfť se s TNK-BP také stane se největším kotovaným světovým ropným koncernem. TNK-BP těží zhruba 1,7 milionů barelů denně. Touto akvizicí se Rosněfť dostane na produkci přes 3 miliony barelů denně, čímž překoná americký gigant Exxon Mobil i největší čínský ropný koncern PetroChina.

BP posiluje vazby na Kreml

BP uvedla, že hodlá použít 4,8 miliardy dolarů na nákup dalších 5,66 procenta akcií Rosněfti, a to přímo od ruské vlády. Celkem tak britský podnik v největším producentovi ropy v Rusku ovládne 19,75 procenta akcií, neboť 1,25 procenta už vlastní. BP tak z Ruska dostane asi 12,3 miliardy dolarů v hotovosti.

Převzetím TNK-BP tak v nynější podobě přestane existovat lukrativní, byť problematický podnik. Ten BP a ruští miliardáři založili v roce 2003, od začátku ale mezi nimi panovaly spory kvůli kontrole nad firmou. BP už v minulých letech jednala s Rosněftí o vytvoření aliance a o totéž se snažil i jejich partner. Spory často končily až před soudem.

Ruský prezident Vladimir Putin označil plné převzetí TNK-BP za dobrý obchod, který byl učiněn za dobrou cenu. Prezident to řekl na schůzce s šéfem Rosněfti Igorem Sečinem, který prezidentovi oznamoval, že jeho firma kupuje od akcionářů celých 100 procent akcií TNK-BP.

BP společně s podílem v Rosněfti získá dvě místa ve správní radě této firmy. Může si také upevnit vazby na Kreml, který má teď v Rusku na odvětví těžby ropy mnohem větší vliv než v 90. letech, kdy BP v Rusku investovala poprvé. Miliardáři z konsorcia AAR zase díky dohodě s Rosněftí dostávají šanci nepovedené partnerství s BP opustit s plnýma rukama.

Britům se už působení v Rusku vyplatilo. Od roku 2003, kdy poloviční podíl v TNK-BP za 8 miliard dolarů nakoupili, jim do centrály BP v Londýně na dividendách přiteklo 19 miliard dolarů.

Rosněfť se svého postavení domohl po převzetí majetku kdysi největšího ruského těžaře Jukos, kterého politicky motivovaná perzekuce jejího šéfa Michaila Chodorkovského dovedla k bankrotu.

Ve druhém čtvrtletí utrpěla firma nečekanou ztrátu. Firma to vysvětlila tím, že za to může pokles cen ropy, kolísání kurzu rublu a zvýšená ruská vývozní cla.

Autor: vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.