EK vyšetřuje možný kartel plynařů ve střední Evropě | E15.cz

EK vyšetřuje možný kartel plynařů ve střední Evropě

Zásobník plynu
Zásobník plynu
• 
ZDROJ: RWE

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská komise dnes oznámila, že provedla razie v plynárenských firmách kvůli možnému porušování pravidel hospodářské soutěže. Vyšetřování se soustředí na dodávky plynu do zemí EU ve střední a východní Evropě. Zahrnuje rovněž českou plynárenskou společnost RWE Transgas, která je součástí německého energetického gigantu RWE, a tuzemský Vemex.

Komise jména konkrétních států ani firem, v nichž se inspekce uskutečnily, jako obvykle při podobných akcích neuvedla. „Mohu potvrdit, že ve společnostech RWE AG, RWE Transgas a RWE Supply & Trading byly od rána inspekce Evropské komise,“ potvrdil nicméně agentuře Reuters mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský.

Návštěvu komisařů potvrdil serveru iDnes manažer Vemexu Hugo Kysilka. „Bereme to jako běžnou kontrolu. Jsme si jisti, že máme vše v pořádku,“ uvedl. Zájem o Vemex podle něj souvisel s kontrolou v mateřské společnosti Gazprom Germania.

Dalšími vyšetřovanými společnostmi jsou podle informací iDnes firmy E.ON Ruhrgas se sídlem v Essenu a rakouský OMV. Komisaři pravděpodobně navštívili i slovenský SPP a další firmy v Polsku a Maďarsku.

Brusel se domnívá, že si firmy mohly trh „rozparcelovat“ prostřednictvím dohod, které by mohly být v rozporu s unijním právem. Navíc se obává i toho, že si stanovovaly díky dohodám neúměrně vysoké ceny.

Komise v prohlášení rozeslaném novinářům napsala, že podobné razie jsou předběžným krokem při vyšetřování možných porušení pravidel volné hospodářské soutěže. To ale ještě neznamená, že kontrolované společnosti normy opravdu porušily. To se ukáže až během dalšího šetření. K jeho dokončení nemá komise žádné pevně stanované termíny.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah