Emisní povolenky mohou zdražit až na 30 euro | E15.cz

Emisní povolenky mohou zdražit až na 30 euro

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tomas Kubelka, Mlada fronta E15

try

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ceny emisních povolenek, které se nyní pohybují nad sedmi eury za tunu, by v letošním roce měly růst, a to především na konci roku. Koncem letošního roku by mohly ceny atakovat hranici devět eur. Dlouhodobá predikce ukazuje, že v roce 2030 mohou povolenky zdražit až na 30 euro.

Na konferenci 23. Emission Trading o emisních povolenkách to dnes uvedl Jan Fousek, jednatel společnosti Virtuse Energy, která je největším tuzemským obchodníkem s emisními povolenkami a obchodníkem s elektřinou a zemním plynem velkým firmám.

„Aktuální rostoucí trend je podložen klesajícím přebytkem emisních povolenek na trhu z důvodu backloadingu a pozitivním vývojem politických jednání napříč institucemi EU, nepředpokládáme proto obrat trendu do konce roku, alespoň v základních scénářích vývoje ceny,“ řekl Fousek.

Dosud se emisní povolenky nejdráže prodávaly za 28 eur. Stabilitu a růst cen může však docílit jen dlouhodobá reforma. Dlouho očekávaná finální dohoda o spuštění Tržní stabilizační rezervy (MSR) od roku 2019 má být začátkem července schválena v Evropském parlamentu v plenárním čtení.

Evropská komise plánuje změnou mechanismu snížit přebytek povolenek na trhu a zvýšit tak jejich cenu. Přebytečné povolenky na vypouštění škodlivin do ovzduší by měly směřovat právě do této rezervy, z níž mají být na trh uvolňovány pouze v případě zvýšené poptávky.

Predikce vývoje cen emisních povolenek do roku 2030 v eurech/1 t

Predikce vývoje cen emisních povolenek do roku 2030 Autor: Virtuse Group
Zdroj: Virtuse Group

„Nyní, co se členské státy EU dohodly na termínu spuštění MSR, odhadujeme zvýšení ceny zhruba o 15 procent za rok, čímž vzroste během pár let velký zájem o investice do čistých a méně znečišťujících technologií. Zároveň předpokládáme v roce 2020 růst ceny na 12 - 15 euro a v roce 2030 až na 30 euro,“ dodal Fousek.

Na konferenci vystoupil také Jeff Swartz, ředitel IETA - Mezinárodní asociace pro obchodování s emisemi. „Přijetí MSR v nadcházejících měsících umožní evropským účastníkům trhu s emisními povolenkami i nadále důvěřovat politickému směru v otázce řešení přebytečných povolenek. Členské společnosti IETA jsou přesvědčeny, že jednotlivé vlády brzy provedou zásadní kroky ke sladění svých cenových politik v oblasti emisí směrem ke globálnímu propojení. To napomůže konkurenceschopnosti a přispěje ke zmírnění důsledků klimatických změn,“ uvedl Swartz.

Autor: try

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.