Energiewende: Podívejte se na demolici v jaderné elektrárně | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Energiewende v plném proudu: Podívejte se na odpal chladicích věží jaderné elektrárny Philippsburg

bru

Demontáže jaderných elektráren v Německu pokračují i v čase koronaviru. Ve čtvrtek ráno technici odstřelili obě chladicí věže jaderné elektrárny Philippsburg na západě země.

Elektrárna stojící na břehu Rýna nedaleko Karlsruhe vyráběla elektřinu do konce loňského roku. Poté začala postupná demontáž a sanace zařízení. Chladicí věže vysoké 150 metrů tvořily svého druhu dominantu regionu. Provozovatel elektrárny, společnost EnBW, proto přesný čas odstřelu tajil, aby zabránil shromažďování zvědavců. Chtěl tak předejít případnému šíření koronaviru mezi přihlížejícími.

Obě věže byly předem zbaveny vnitřního vybavení, k zemi nyní šel jen holý betonový plášť. Oba odstřely trvaly zhruba minutu. Suť z věží, která váží asi 65 tisíc tun, poslouží k vyrovnání terénu na místě elektrárny.

Jak si nechat zaplatit za odběr elektřiny: v Německu stačí počkat na větrný sváteční den

Na místě bývalé jaderné elektrárny vyroste transformační stanice na dálkovém vedení proudu z obnovitelných zdrojů ze severu Německa na průmyslový jih země.

Německo rozhodlo o energetické reformě směřující k obnovitelným zdrojům už v roce 2010. Po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima o rok později byl ale plán nazývaný Energiewende pozměněn a nově počítal i s vyřazením jaderných elektráren. Nyní v zemi zůstává v provozu pouhých šest jaderných bloků, poslední musí být odstaveny do konce roku 2022.

Dron E15: Před 34 lety vybuchla elektrárna Černobyl, podívejte se na naše záběry

Autor: bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!