EPH Daniela Křetínského kupuje německou společnost STEAG Power Minerals

STEAG Power Minerals

STEAG Power Minerals Zdroj: STEAG Power Minerals

Daniel Křetínský je předsedou představenstva EP Energy, EP Infrastructure a EP Power Europe.
EP Produzione - dceřiná společnost skupiny EPH, která provozuje zařízení na výrobu elektrické energie v Itálii
EP Produzione - dceřiná společnost skupiny EPH, která provozuje zařízení na výrobu elektrické energie v Itálii
Slovenský přepravce zemního plynu, společnost Eustream
Slovenský přepravce zemního plynu, společnost Eustream
32
Fotogalerie

Energetický a průmyslový holding podnikatele Daniela Křetínského kupuje německou společnost STEAG Power Minerals (SPM), která evropským lídrem ve zpracování vedlejších elektrárenských produktů, například popílku. Firma také nabízí služby v oblasti nakládání s odpady. Uvedl to mluvčí EPH Daniel Častvaj. Obě strany se dohodly, že nebudou zveřejňovat obchodní podrobnosti transakce včetně ceny.

Dohodu o nákupu SPM podle Častvaje podepsala ve středu EP Power Europe (EPPE), která je dceřinou společností EPH. Holding uvedl, že ukončení akvizice podléhá příslušným schválením, zejména ze strany orgánů pro hospodářskou soutěž, a bude pravděpodobně dokončena během druhého čtvrtletí letošního roku.

„STEAG Power Minerals je jedním z evropských lídrů v segmentu zpracování popílku a jeho používání šetří emise oxidu uhličitého, což je náš dlouhodobý cíl pro udržitelný rozvoj,“ uvedl dnes člen představenstva EPPE Tomáš Novotný. „Díky akvizici můžeme do našeho portfolia zařadit tento šetrný způsob výroby cementu, který je klíčovou složkou ve stavebnictví,“ dodal.

Popílek vzniká jako vedlejší produkt spalování v uhelných elektrárnách. „Vzhledem k tomu, že uhelná energetika bude po určitou dobu ve většině zemí Evropy stále využívána jako přechodná technologie k energetice bezemisní, zpracování popílku významně přispívá ke snížení dopadu na životní prostředí, což je součástí celkové strategie udržitelnosti EPPE,“ uvedl dnes Častvaj.

EPH byl založen v roce 2009. Společnosti, které jsou součástí skupiny EPH, zaměstnávají okolo 25 tisíc lidí. Holding zahrnuje přes 70 společností po celé Evropě. Křetínský je podle časopisu Forbes třetím nejbohatším Čechem s majetkem v hodnotě 78 miliard korun.

Do akcionářské struktury EPH se v prosinci loňského roku vrátil slovenský finančník a jeden ze zakladatelů skupiny J&T Patrik Tkáč. Tkáč aktuálně vlastní 44 procent minus jednu akcii holdingu. Majoritní podíl nadále patří Křetínskému a skupině manažerů, kteří v EPH drží 56 procent a jednu akcii. Samotnému Křetínskému, který vykonává manažerskou kontrolu nad holdingem, nepřímo patří 50 procent akcií firmy a jedna akcie.

PZN redakce: Daniel Křetínský je spolumajitelem vydavatelství Czech News Center, které provozuje také ekonomický web E15.cz.