EU je připravena zavést odvetná cla na americké zboží v hodnotě téměř bilionu korun | E15.cz

EU je připravena zavést odvetná cla na americké zboží v hodnotě téměř bilionu korun

ČTK

Evropská unie je připravena uvalit odvetná cla na americké zboží v hodnotě 35 miliard eur (téměř 900 miliard korun), pokud Spojené státy zavedou dodatečná cla na evropské automobily. Podle agentury Reuters to uvedla evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová.

Seznam produktů, které by se mohly stát terčem odvetných cel, je již podle Malmströmové „v zásadě připraven“. „Doufám, že ho nebudeme muset použít,“ prohlásila eurokomisařka.

Americký prezident Donald Trump v květnu prohlásil, že část dovozu aut a automobilových součástek představuje hrozbu pro národní bezpečnost USA. Rozhodnutí o možném zavedení dodatečných cel však odložil o šest měsíců, aby tak zajistil více času pro obchodní rozhovory s EU a s Japonskem, napsala agentura Reuters.

Trump v minulosti uvedl, že uvažuje o uvalení až 25procentního cla, a Evropská komise opakovaně varovala, že by v takovém případě přikročila k odvetným krokům. Komise také upozornila, že zavedení nových cel na dovoz aut a automobilových součástek do USA by poškodilo rovněž americký automobilový průmysl.

Výkonný ředitel českého Sdružení automobilového průmyslu Zdeněk Petzl v červnu uvedl, že případná americká cla na automobilový sektor by potenciálně ohrozila až pětinu českého exportu v automobilovém průmyslu a až 25 tisíc pracovních míst.

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!